DEKRET

Nr. 2677, datė 2.6.1958

 

MBI

Deklarimin si qytete tė vend-banimeve

Bulqizė, Ēorovodė, Ersekė, Krabė, Leskovik, Maliq, Pukė,

Rrogozhinė dhe Selenicė

 

Duke marrė parasysh sė nė ndryshimin e vėndit tonė nga njė vend bujqėsor i prapambetur nė njė vend bujqėsor industrial shumė fshatra u industrializuan ose u kėthyen nė qėndra administrative dhe kėshtu sot paraqesin tė gjitha karakteristikat e njė qyteti.

 

PRESIDIUMI I KUVENDIT POPULLOR

 

Nė mbėshtetje tė nenit 11 tė Iigjės mbi Kėshillat Popullore nr. 1763 datė 26.11.1953,

Vendosi:

 

1. Vendet e banuara Bulqizė, Ēorovodė, Ersekė, Krrabė, Leskovik, Ma­liq, Pukė, Rrogozhinė dhe Selenicė tė deklarohen qytete.

II. Ky dekret hyn nė fuqi menjėherė.

 

 

SEKRETARI I PRESIDIUMIT                                       KRYETARI I PRESIDIUMIT

TĖ KUVĖNDIT POPULLOR                            TĖ KUVĖNDIT POPULLOR

TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE                    TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE

     TĖ SHQIPĖRISĖ                                                    TĖ SHQIPĖRISĖ

       Sami Baholli                                                             Haxhi Lleshi