D E K R E T

Nr. 2703, datė 5.7.1958

 

pėr akordim dekorate

 

Nė mbėshtetje tė nenit 58, pika 8, tė Kushtetutės sė Republikės Popullore tė Shqipėrisė;

 

PRESIDIUMI I KUVENDIT POPULLOR

D E K O R O N:

ME URDHĖRIN E LlRlSĖ TĖ KLASIT I-rė

 

1)         Shokun Spiro Thoma Koleka, me kėtė motivacion:

“Me rastin e 50 vjetorit tė ditė-Iindjes, pėr kontributin e madh qė ka dhėnė nė luftėn pėr ēlirimin e Atdheut, nė rindėrtimin e ndėrtimin e vendit, pėr besnikėri tė patundur ndaj marksizėm-leninizmit. Pėr punė tė palodhur e tė pandėrprerė dhe pėr merita tė veēanta nė drejtimin e sektorėve shumė tė rėndėsishėm tė ekonomisė sonė sociaIiste”.

 

 

PĖR PRESIDIUMIN E KUVENDIT POPULLOR

TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE TĖ SHQIPĖRISĖ

      S E K R E T A R I              K R Y E T A R I

Sami Baholli                            Haxhi Lleshi