LIG J

Nr.10 253, datė 11.3.2010

 

PĖR GJUETINĖ

 

Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

 

KUVENDI

I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

 

VENDOSI:

  

KREU I

DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME

 

Neni 1

Qėllimi

 

Ky ligj ka pėr qėllim:

a) pėrcaktimin e rregullave e tė kėrkesave pėr zhvillimin e gjuetisė, si njė veprimtari tradicionale,  sportive, ēlodhėse dhe turistike;

b) menaxhimin e qėndrueshėm tė gjuetisė, duke e vlerėsuar faunėn e egėr si pasuri kombėtare qė administrohet dhe mbrohet me ligj;

c) garantimin qė parimet pėr gjuetinė tė zbatohen nė mėnyrė rigoroze, duke ruajtur  tėrėsinė e ekosistemit dhe baraspeshėn ekologjike;

ē) mosdėmtimin e llojeve tė faunės sė egėr e tė habitateve tė tyre gjatė ushtrimit tė gjuetisė;

d) respektimin e sė drejtės sė gjuetisė dhe tė tė drejtave mbi gjahun, mbi trofetė e produktet e gjuetisė dhe tė tregtimit tė tyre.

 

Neni  2

Pėrkufizime

 

Nė kėtė ligj termat e mėposhtėm kanė kėto kuptime:

1. “Gjueti” ėshtė veprimtaria e specializuar e shfrytėzimit tė faunės sė egėr, qė ka tė bėjė me ndjekjen, kapjen, vrasjen e kafshėve e tė shpendėve, objekt gjuetie, me metodat e pėrcaktuara me ligj.

2.“Gjueti e qėndrueshme” ėshtė pėrdorimi i gjuetisė vetėm nė respektim tė vijueshėm tė ruajtjes sė biodiversitetit, tė tėrėsisė sė ekosistemit dhe tė baraspeshės ekologjike.

3. “Menaxhimi i jetės sė egėr” ėshtė zbatimi i njohurive shkencore dhe tradicionale pėr pėrkujdesjen e popullatave tė llojeve tė faunės sė egėr e tė habitateve tė tyre, nė mėnyrė pėrfituese pėr mjedisin dhe shoqėrinė.

4. “Sezoni i gjuetisė” ėshtė koha kur ėshtė e lejuar gjuetia pėr lloje tė faunės sė egėr, objekt gjuetie.

5. “Zonė gjuetie” janė pjesė tė sipėrfaqeve tokėsore dhe ujore, tė shpallura si tė tilla me njė akt normativ, ku jetojnė lloje tė faunės sė egėr, objekt gjuetie dhe tė cilat mund tė shfrytėzohen pėr ushtrimin e gjuetisė.

6. “Zona tė ripopullimit dhe tė kapjes sė gjahut pėr ripopullim” janė pjesė tė sipėrfaqeve tė fondit pyjor dhe kullosor, tė paracaktuara pėr shtimin e popullatave tė llojeve, objekt gjuetie.

7. “Rezervate  tė mbarėshtimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie” ėshtė sipėrfaqe jo mė e vogėl se 40 ha qė pėrdoret pėr kultivimin gjysmėnatyror tė njė apo disa llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie.

8. “Menaxhuesi i zonės sė gjuetisė” ėshtė personi fizik ose juridik, qė menaxhon zonėn e gjuetisė, sipas dispozitave tė kėtij ligji.

 

9. “Trofe tė gjuetisė” janė pjesė tė objekteve tė gjuetisė tė pėrpunuara, tė fituara me anė tė gjuetisė, tė cilat shfrytėzohen pėr qėllime shkencore, estetike, kulturore dhe studimore.

10. “Produkte tė gjuetisė” janė objekte gjuetie tė pėrftuara me anė tė gjuetisė, tė kapura gjallė, tė therura, tė rrjepura, pjesėt e tyre, si mish e nėnprodukte tė tij, pėrfshirė trofetė e gjuetisė.

11. “Norma e gjahut” ėshtė sasia e individėve tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, e lejuar pėr t’u vrarė nga njė gjahtar nė njė ditė gjuetie.

12. “Kapaciteti i lejuar i zonave tė gjuetisė” nėnkupton:

a) sasinė maksimale tė gjuetarėve, qė mund tė gjuajnė nė njė ditė, nė njė zonė tė gjuetisė, duke respektuar rregullat e sigurimit teknik;

b) numrin e individėve tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, qė mund tė gjuhen nė njė ditė, nė njė zonė tė gjuetisė.

13. “Lloje, objekt gjuetie, nė kushte gjysmė tė lira” ėshtė mbajtja e individėve tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, nė kushte tė krijuara artificialisht, ku ato ushqehen, kryesisht, me ushqime natyrore, por nuk kanė mundėsi tė lėvizin lirshėm jashtė kufijve tė pjesės sė izoluar tė zonės sė gjuetisė.

14. “Lloje, objekt gjuetie, nė gjendje robėrie” ėshtė mbajtja e individėve tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, nė territore tė rrethuara, ku ato nuk kanė mundėsi tė ushqehen me ushqime natyrore dhe tė dalin nga kėto territore.

15. “Dhėnia me qira e zonės sė gjuetisė” ėshtė dhėnia nė shfrytėzim e zonės sė gjuetisė, nėpėrmjet procedurave tė ofertės publike, personave fizikė apo juridikė, pėr njė afat deri nė 10 vjet.

16. “Plani menaxhues” ėshtė dokumenti zyrtar, nė bazė tė tė cilit bėhet menaxhimi i llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie dhe i zonės sė gjuetisė pėr njė afat kohor prej 10 vitesh.

17. “Plani vjetor i pėrdorimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie” ėshtė dokumenti qė, nė pėrputhje me planin 10-vjeēar tė menaxhimit tė njė zone gjuetie, jep me hollėsi veprimet pėr menaxhimin e gjuetisė nė njė zonė konkrete, gjatė njė viti.

18. “Gjueti turistike” ėshtė veprimtaria e kryer nga gjuetarė, qė udhėtojnė nė distanca tė konsiderueshme nga vendi ku jetojnė ose nga zona e tyre e gjuetisė dhe shpesh jashtė vendit, pėr qėllime gjuetie.

19. “Gjueti turistike e organizuar” ėshtė pėrdorimi i paguar i veprimtarisė sė gjuetisė dhe i produkteve tė saj, tė lidhura me krijimin dhe pėrdorimin e shėrbimeve.

20. “Operator i tureve tė gjuetisė” ėshtė agjencia ose janė agjentėt qė sigurojnė shėrbime pėr turistėt gjuetarė.

21. “Manuali i gjuetarit” ėshtė tėrėsia e rregullave dhe e kėrkesave, qė karakterizojnė gjuetinė dhe figurėn e gjuetarit.

22. “Trajner” ėshtė personi i specializuar pėr stėrvitjen e qenve tė gjahut.

23. “Ministria” ėshtė ministria pėrgjegjėse pėr gjuetinė.

24. “Ministri” ėshtė ministri qė drejton ministrinė pėrgjegjėse pėr gjuetinė.

  

KREU II

 

LLOJET E FAUNĖS SĖ EGĖR, OBJEKT GJUETIE

 

Neni 3

Llojet, objekt gjuetie

 

1. Gjuetia ushtrohet vetėm mbi individė tė llojeve tė faunės sė egėr, qė janė shpallur objekt gjuetie me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, me propozimin e ministrit. Pėr pėrgatitjen e listės, ministria bashkėpunon me institucionet kėrkimore-shkencore pėrkatėse dhe me Agjencinė e Mjedisit dhe tė Pyjeve. 

2. Janė objekt i gjuetisė individė tė llojeve tė faunės sė egėr, lokalė ose migratorė, qė jetojnė nė gjendje tė lirė nė kushte natyrore apo qė janė riprodhuar pėr t’u gjuajtur nė territore tė rrethuara, nė gjendje gjysmė tė lirė a nė robėri.

3. Nuk janė objekt i ushtrimit tė gjuetisė dhe nuk lejohen tė gjuhen individėt:

a) e llojeve tė faunės sė egėr, tė mbrojtura nga konventat ndėrkombėtare, ku Republika e Shqipėrisė ėshtė palė;

b) e llojeve tė faunės sė egėr, qė janė tė rralla, tė kėrcėnuara, nė rrezik zhdukjeje dhe qė bėjnė pjesė nė listėn e llojeve tė mbrojtura;

c) e tė gjitha llojeve tė shpendėve tė egėr migratorė, tė cilėt, pas vlerėsimit tė popullatave tė tyre, rezultojnė shumė tė rrallė. Vlerėsimi i llojeve migratore ėshtė pjesė e iventarizimit.  

 

Neni 4

Gjuajtja e llojeve tė ndaluara

 

1. Gjuajtja e individėve tė llojeve tė ndaluara, pėrjashtimisht, mund tė bėhet nė rastet:

a) e shtimit intensiv dhe tė pakontrolluar tė popullatės sė  njė lloji;

b) e shfaqjes sė situatave epizodike nė llojet e faunės sė egėr;

c) e shkaktimit tė dėmtimeve tė vazhdueshme nga individėt e njė lloji.

2. Gjuajtja pėr rastet e pėrcaktuara nė pikėn 1 tė kėtij neni bėhet me autorizim tė ministrit, nė tė cilin saktėsohen lloji, sasia, zona e gjuetisė dhe koha e gjuetisė.

 

Neni 5

Gjuetia reduktuese

 

1. Kur popullata e njė lloji tė faunės sė egėr e lejuar pėr gjueti ėshtė shtuar shumė dhe prish ekuilibrin e zonės, zhvillohet gjuetia reduktuese.

2. Gjuetia reduktuese autorizohet nga ministri me propozimin e DSHP-sė, e cila merr nė konsideratė informacionin e menaxhuesit tė zonės, shoqatave tė gjuetisė, njėsive tė qeverisjes vendore dhe institucionet kėrkimore-shkencore.

3. Gjuetia reduktuese kryhet me gjuetarė tė pajisur me leje vetėm gjatė sezonit dhe me metodat e lejuara tė gjuetisė.

 

Neni 6

Gjuajtja pėr qėllime kėrkimore-shkencore

 

1. Gjahu pėr qėllime shkencore pėrfshin gjuajtjen ose zėnien e kafshėve tė egra pėr hulumtime shkencore, pėr mėsim universitar, pėr shumim tė kafshėve pėr gjah ose pėr qėllime tė tjera didaktike.

2. Individė tė llojeve tė faunės sė egėr, qė nuk janė objekt gjuetie, mund tė gjuhen pėr nevoja tė punės kėrkimore-shkencore, me miratim tė veēantė tė ministrit.

3. Gjuajtja pėr qėllime kėrkimore-shkencore bėhet me autorizim tė ministrit, brenda 20 ditėve nga data e dorėzimit tė kėrkesės, nė tė cilin pėrcaktohet koha, vendi dhe metoda e lejuar e gjuetisė, llojet, objekt gjuetie, arsyetimi i veprimtarisė qė do tė kryhet, si dhe detyrimi pėr tė raportuar numrin e kafshėve tė vrara.

4. Institucioni kėrkimor-shkencor e realizon gjuajtjen, duke angazhuar gjuetarė tė pajisur me leje gjuetie. Nė pėrfundim tė gjuajtjes, ai dorėzon nė DSHP raportin pėr rezultatet e arritura dhe tė dhėnat konkrete pėr individėt e vrarė apo tė kapur.

 

Neni 7

Vrasja emergjente e kafshės sė egėr

 

1. Nė rastet kur kafsha e egėr kėrcėnon dėmtimin e shpejtė dhe tė rėndė tė jetės sė njerėzve, mund tė bėhet vrasja emergjente e saj, pėr tė parandaluar rrezikun nė jetėn e njerėzve.

2. Personat, qė vrasin kafshėt e egra gjatė rasteve tė emergjencės, informojnė pėr kėtė rast menaxhuesin e zonės dhe  DSHP-nė pėrkatėse.

3. Gjahtarėt, qė plagosin gjitarė tė mėdhenj, i ndjekin gjurmėt e kafshės sė plagosur e, nėse ėshtė e nevojshme, lajmėrojnė menaxhuesin e zonės mė tė afėrt tė gjuetisė.

 

 

 

 

 

 

 

KREU III

ZONAT E GJUETISĖ

 

Neni 8

Zonat e lejuara pėr gjueti

 

1. Gjuetia zhvillohet vetėm nė zonat e lejuara pėr ushtrimin e gjuetisė.

2. Zonat e gjuetisė pėrfshijnė fondin pyjor dhe kullosor, tokat bujqėsore, sipėrfaqet ujore tė brendshme, toka tė pafrytshme, tė populluara me lloje tė faunės sė egėr, objekt gjuetie.

3. Sipėrfaqet e pėrmendura nė pikėn 2 tė kėtij neni pėrdoren pėr gjueti vetėm kur janė tė pėrfshira nė territoret e njė zone konkrete, tė lejuar pėr gjueti.

4. Zonat e gjuetisė shtrihen nė sipėrfaqe qė janė me pronėsi shtetėrore, private apo nė pėrdorim komunal.

 

Neni 9

Zonat rezidenciale tė gjuetisė

 

1. Pėr ushtrimin e gjuetisė nga personalitete politike e shtetėrore tė vendit, nga anėtarė tė trupit diplomatik, tė akredituar nė vendin tonė, si dhe nga personalitete, qė vizitojnė vendin tonė dhe ftohen pėr gjueti nga personalitetet vendase, krijohen zonat rezidenciale tė gjuetisė.

2. Miratimi i kėtyre zonave, rregullat e ruajtjes dhe tė pėrdorimit tė tyre, si dhe pėrcaktimi i rrethit tė personave qė kanė tė drejtė tė gjuajnė nė to, caktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, me propozimin e ministrit.

 

Neni 10

Kriteret pėr krijimin e zonave tė lejuara pėr gjueti

 

Pėr krijimin e zonave tė gjuetisė mbahen parasysh kėto kritere:

a) zona e gjuetisė krijohet nė sipėrfaqe jo mė tė vogla se 500 ha, ndėrsa zona pėr kultivimin e llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, krijohet nė sipėrfaqe jo mė tė vogla se 50 ha;

b) zona tė mos pėrfshijė vendbanime dhe qendra ekonomike, tregtare, arsimore, sportive e fetare dhe tė ndodhet jo mė pak se 300 metra larg prej tyre;

c) zona tė jetė nė vende, ku ushtrimi i gjuetisė nuk mbart rrezik pėr jetėn, shėndetin dhe pronėn e njerėzve;

ē) zona tė jetė e populluar me llojet e faunės sė egėr, objekt gjuetie, qė  jetojnė natyrshėm apo qė kultivohen nė tė;

d) numri i individėve tė llojeve, qė mund tė jetojnė e kultivohen nė atė sipėrfaqe, tė mundėsojė gjuajtjen e tyre tė programuar.

 

 

Neni 11

Vendet e ndaluara pėr gjueti

 

1. Ushtrimi i gjuetisė ndalohet nė:

a) tė gjitha sipėrfaqet, qė nuk pėrfshihen nė njė nga zonat e gjuetisė;

b) nė monumentet e natyrės, rezervat strikte natyrore, parqet kombėtare dhe zonat Ramsar;

c) kullotat dhe livadhet nė fazėn e korrjes;

ē) fushat e kultivuara pėr prodhimin e varieteteve tė farave;

d) vreshtat e mbjella rishtazi; 

dh) vreshtat nga krasitja deri nė vjeljen e prodhimit;

e) sipėrfaqet e mbjella me drithėra, nga 1 prilli deri nė pėrfundimin e korrjes sė tyre;

ė) sipėrfaqet ligatinore bregdetare, qė shėrbejnė si habitate pėr shpendėt migratorė;

f) sipėrfaqet ku zhvillohet akuakultura;

g) parcelat eksperimentale;

gj) hapėsirat detare;

h) zonat e shpallura si zona me rėndėsi tė veēantė pėr shpendėt;

i) zonat urbane dhe industriale;

j) aeroportet, heliodromet, rrugėt dhe hekurudhat;

k) territoret e reparteve, tė bazave e tė instalimeve ushtarake;

l) varrezat dhe oborret e mbyllura;

ll) fidanishtet, pemishtet, vreshtat dhe kopshtet e destinuara pėr prodhim intensiv, nė sipėrfaqe deri nė 100 ha, nėse janė tė rrethuara, qė pengon migrimin natyror tė kafshėve tė egra;

m) territore, ku vėrtetohet prania e sėmundjeve me patogjenitet tė lartė.

2. Sipėrfaqet e pėrcaktuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, me pėrjashtim tė atyre tė pėrcaktuara nė shkronjat “c”, “d”, “dh” dhe “e”, nuk mund tė pėrfshihen nė territoret e zonave pėr gjueti.

3. Ministria publikon nė faqen e saj tė internetit hartat, ku pasqyrohen zonat e lejuara dhe territoret e ndaluara pėr gjueti.

 

Neni 12

Propozimi i zonės sė gjuetisė

 

1. Drejtoritė e shėrbimit pyjor, brenda dy viteve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, studiojnė dhe propozojnė zonat e gjuetisė nė shkallė vendi, duke i paraqitur propozimin me materialet pėrkatėse ministrisė. Materialet pėrmbajnė:

a) tė dhėna mbi sipėrfaqen, shtrirjen dhe kufijtė e saj;

b) hartėn dhe skicat pėr plan-vendosjen;

c) mendimin e njėsive tė qeversjes vendore, nė territoret e tė cilave shtrihet zona qė propozohet dhe tė shoqatave tė gjuetarėve.

2. Nė pėrgatitjen e propozimit pėr shpalljen e zonave tė gjuetisė zbatohen kėrkesat e nenit 10 tė kėtij ligji.

3. Zonat e gjuetisė miratohen me urdhėr tė veēantė tė ministrit.

 

Neni 13

Shqyrtimi i propozimit

 

1. Drejtoritė pėrkatėse teknike tė ministrisė, brenda 20 ditėve pune nga regjistrimi i tij nė protokoll, shqyrtojnė propozimin, si dhe:

a) studiojnė dokumentet e paraqitura nga DSHP-ja, duke kėrkuar, sipas rastit, edhe plotėsime e saktėsime tė tyre;

b) vlerėsojnė pėrputhshmėrinė e propozimit me kėrkesat e kėtij ligji;

c) vlerėsojnė pėrputhshmėrinė e propozimit me politikat, strategjitė e planet e veprimit pėr mbrojtjen e natyrės e tė biodiversitetit;

ē) hartojnė mendimin e tyre me shkrim pėr propozimin e DSHP-sė, tė cilin ia pėrcjellin ministrit pėr nėnshkrim.

2. Ministri miraton zonėn e gjuetisė brenda njė muaji nga data e paraqitjes sė propozimit nė protokollin e ministrisė.

 

Neni 14

Shpallja e zonės sė gjuetisė

 

1. Ministria, brenda 5 ditėve nga miratimi i ministrit, shpall zonėn e gjuetisė, duke njoftuar me shkrim DSHP-nė qė ka bėrė propozimin, organet e qeverisjes vendore ku ndodhet zona, si dhe shoqatėn e gjuetarėve.

2. Shpallja e miratimit tė zonės sė gjuetisė pėrfundon me publikimin e saj nė shtyp dhe nė faqen e internetit tė ministrisė.

3. Personat, qė mendojnė se cenohen nga shpallja e zonės sė gjuetisė, mund tė ankohen nė gjykatė brenda njė muaji nga shpallja e miratimit tė zonės sė gjuetisė.

 

 

 

Neni 15

Kufijtė e zonės sė gjuetisė

 

1. Kufijtė e njė zone gjuetie duhet tė kenė vijimėsi territoriale dhe tė jenė nė pėrputhje me relievin.

2. Pėrcaktimi i kufijve quhet i pėrfunduar, kur pronari ose menaxhuesi i zonės vendosin nė terren shenjat dalluese tė kufijve.

3. Ministri miraton udhėzimin pėr mėnyrat e shėnimit tė kufijve tė zonės sė gjuetisė.

4. Askush nuk mund tė marrė, tė dėmtojė, tė lėvizė ose tė shkatėrrojė shenjat e kufijve tė zonės sė gjuetisė, pa lejen e menaxhuesit tė saj.

5. Nėse tokat e njė zone tė miratuar bėhen tė papėrshtatshme pėr gjueti, pėr shkak tė ndėrrimit tė destinacionit, ministria miraton zvogėlimin e sipėrfaqes sė zonės sė gjuetisė dhe menaxhuesi vendos nė terren shenjat e kufijve tė rinj.

 

Neni 16

Heqja e statusit tė zonės sė gjuetisė

 

1. Ēdo zonė gjuetie e humbet statusin kur:

a) pėr interesa tė sigurisė kombėtare dhe pėr nevoja tė mbrojtjes, organet kompetente vendosin ndryshimin e destinacionit tė pėrdorimit tė saj;

b) pėr nevoja tė zhvillimit rajonal, organet kompetente vendosin ndryshimin e destinacionit tė pėrdorimit tė saj;

c) pėr shkak tė pėrdorimit tė keq dhe mbishfrytėzimit, zona humbet funksionet, pėr tė cilat ėshtė krijuar;

ē) si pasojė e ndėrhyrjeve tė ligjshme, sipėrfaqja e saj ėshtė zvogėluar nėn minimumin e pėrcaktuar me kėtė ligj.

2. Statusin e zonės sė gjuetisė e heq organi qė e ka miratuar. Heqja e statusit shpallet dhe publikohet me tė njėjtat kėrkesa e procedura, si dhe dhėnia e tij.

 

Neni 17

Zona tė ripopullimit dhe tė kapjes sė gjahut pėr ripopullim

 

1. Pėr shtimin e popullatave tė llojeve tė faunės, objekt gjuetie, krijohen zona tė ripopullimit dhe tė kapjes sė gjahut pėr ripopullim.

2. DSHP-tė,  nė zbatim tė objektivave tė ministrisė pėr gjuetinė, brenda njė viti nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, paraqesin nė ministri propozimet e tyre pėr shpalljen e zonave tė ripopullimit nė territoret qė ato administrojnė. 

3. Zona tė ripopullimit shpallen territore tė pyjeve dhe kullotave, jo mė tė vogla se 1 000 ha, ku popullatat e njė ose disa llojeve, objekt gjuetie, rezultojnė tė pakėsuara ndjeshėm nga mbigjuajtja ose pėr shkaqe tė tjera.

4. Krijimi i zonave tė ripopullimit mbėshtetet nė kėrkesat si mė poshtė:

a) zona tė ketė qenė tradicionalisht habitat i llojeve qė do tė ripopullohen;

b) sipėrfaqja e saj tė jetė biologjikisht e mjaftueshme pėr jetesėn normale tė llojeve;

c)  zona tė plotėsojė kushtet pėr ushqim dhe riprodhim;

ē)  shtimi dhe ripopullimi tė bėhen me lloje vendase tradicionale;

d) tė pėrcaktohen qartė nė terren dhe nė harta kufijtė e zonės.

5.  Zonat e ripopullimit shpallen me urdhėr tė ministrit pėr njė afat, tė paktėn, 5-vjeēar. Gjatė kėtij afati, nė kėto zona, gjuetia ėshtė e ndaluar.

6. Pas ripopullimit, kėtyre zonave u hiqet statusi si zona tė ripopullimit dhe mund tė shpallen edhe si zona tė lejuara pėr gjueti, duke zbatuar procedurat pėr shpalljen e zonave tė gjuetisė, tė parashikuara nga ky ligj.

 

 

 

 

 

Neni 18

Rezervate  tė mbarėshtimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie

 

1. Rezervate tė mbarėshtimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, pėrfaqėsojnė territore, nė tė cilat fauna e egėr mbarėshtohet nė gjendje gjysmėnatyrore me ndėrhyrjen e njeriut me ushqim, me kushte strehimi e shumimi.

2. Personave fizikė dhe juridikė dhe shoqatave tė gjuetarėve  mund t’u jepen nė pėrdorim pėr mbarėshtim gjysmėnatyror, tė llojeve tė  faunės sė egėr, objekt gjuetie, sipėrfaqe pyjore e kullosore jo mė tė vogla se 40 ha dhe pėr njė afat 10-vjeēar.

3. Kėto sipėrfaqe jepen nga DSHP-ja ose njėsia e qeverisjes vendore qė i ka nė administrim, mbi bazėn e procedurave tė konkurimit dhe lidhjes sė kontratės me fituesin.

4. Pronarėt privatė tė pyjeve dhe kullotave mund tė krijojnė nė pronat e tyre rezervate  tė mbarėshtimit tė llojeve tė faunės sė egėr objekt gjuetie.

5. Kriteret pėr sipėrfaqet qė mund tė jepen pėr mbarėshtim tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, pėr dokumentet qė paraqet kėrkuesi, pėr procedurat e konkurimit, rregullat e administrimit dhe tė gjuetisė nė kėto sipėrfaqe nga pėrdoruesi,  pėrcaktohen me udhėzim tė ministrit.

 

Neni 19

Zonat pėr stėrvitjen e qenve tė gjahut

 

1. Qentė e gjahut stėrviten vetėm nė zona tė pėrcaktuara pėr kėtė qėllim nga DSHP-tė.

2. Gjuetarėt dhe trajnerėt respektojnė kufijtė e zonės dhe rregulloren e pėrdorimit tė zonave tė stėrvitjes sė qenve tė gjahut, tė miratuar nga DSHP-ja.

 

KREU IV

MENAXHIMI I GJUETISĖ

 

Neni 20

Strukturat pėrgjegjėse pėr menaxhimin e gjuetisė

 

1. Menaxhimi i gjuetisė ėshtė administrimi i zonave tė gjuetisė dhe zhvillimi i veprimtarisė sė gjuetisė nė to organizohet e drejtohet nga ministria dhe kryhet nga strukturat e shėrbimit pyjor dhe nga menaxhuesit e zonave tė gjuetisė.

2. Nė menaxhimin e gjuetisė, ministria pėrgjigjet pėr:

a) miratimin, organizmin dhe funksionimin e zonave tė gjuetisė;

b) rrjetin e zonave tė gjuetisė nė shkallė vendi;

c) hartimin, miratimin dhe zbatimin e planeve e tė programeve tė zhvillimit tė gjuetisė nė shkallė vendi e pėr ēdo zonė;

ē) realizimin e procesit tė monitorimit dhe inventarizimin e llojeve, objekt gjuetie;

d) formatimin dhe administrimin e dokumentacionit standard, ku pasqyrohen tė dhėnat pėr gjuetinė pėr ēdo zonė e nė shkallė vendi, si dhe veprimtaritė menaxhuese tė saj;

dh) investimet dhe projektet pėr mirėmbajtjen dhe pėrmirėsimin e zonave tė gjuetisė.

3. DSHP-tė menaxhojnė dhe kontrollojnė administrimin e zonave tė gjuetisė, qė janė nė territorin e tyre dhe kryerjen e veprimtarisė sė gjuetisė nė to.

4. Menaxhuesi i zonės sė gjuetisė pėrgjigjet pėr menaxhimin e zonės sė tij tė gjuetisė dhe tė veprimtarisė sė gjuetisė qė zhvillohet nė tė.

 

Neni 21

Planet pėr menaxhim

 

Menaxhimi i zonave tė gjuetisė dhe i llojeve, objekt gjuetie, kryhet nė bazė tė:

a) tė programit kombėtar tė zhvillimit tė gjuetisė;

b) tė planit menaxhues tė secilės zonė gjuetie.

 

 

Neni 22

Programi kombėtar i zhvillimit tė gjuetisė

 

1. Programi kombėtar i zhvillimit tė gjuetisė pasqyron synimet dhe objektivat e zhvillimit tė qėndrueshėm tė gjuetisė, metodat dhe rrugėt pėr arritjen e tyre. Ai hartohet nga ministria pėr njė periudhė 10-vjeēare dhe miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, me propozimin e ministrit.

2. Ministria, gjatė pėrgatitjes sė kėtij programi, kėshillohet me ministritė pėrkatėse e me shoqatėn e gjuetarėve, si dhe siguron qė programi tė jetė nė pėrputhje me planet e zhvillimit tė territorit dhe me kėrkesat e dokumenteve ndėrkombėtare tė kėsaj fushe, ku vendi ynė ėshtė palė.

3. Ministria,  brenda dy viteve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, pėrgatit programin e parė kombėtar tė zhvillimit tė gjuetisė. Pas miratimit, programi kombėtar i zhvillimit tė gjuetisė publikohet nė faqen e internetit tė ministrisė.

Neni 23

Pėrmbajtja e programit kombėtar

 

Programi kombėtar i zhvillimit tė gjuetisė ėshtė dokumenti shtetėror qė pėrmban:

a) synimet e politikave shtetėrore pėr gjuetinė;

b) kėrkesat e zhvillimit tė qėndrueshėm tė gjuetisė;

c) rrjetin e zonave tė gjuetisė, nė shkallė vendi;

ē) llojet e faunės sė egėr, objekt gjuetie;

d) kuotat e pėrafėrta vjetore tė gjuajtjes pėr ēdo lloj tė faunės sė egėr, objekt gjuetie;

dh) investimet, projektet dhe ndėrhyrjet pėrmirėsuese pėr ēdo zonė gjuetie;

e) shtimin e popullatave tė llojeve, objekt gjuetie dhe shpėrndarjen e individėve nė zona.

 

Neni 24

Plani i menaxhimit tė zonės sė gjuetisė

 

1. Menaxhimi i zonave tė gjuetisė realizohet sipas planeve menaxhuese 10-vjeēare, tė cilat i hartojnė menaxhuesit e zonave tė gjuetisė pėr zonėn qė menaxhon secili.

2. Plani menaxhues i zonės hartohet nė pėrputhje me programin kombėtar tė zhvillimit tė gjuetisė, me planet e mbarėshtimit tė pyjeve dhe kullotave, me kushtet dhe mėnyrėn e shfrytėzimit tė tokave bujqėsore e me planet e rregullimit tė territorit.

3. Plani menaxhues i zonės pėrmban tė dhėnat pėr zonėn, llojin dhe numrin e pėrafėrt tė individėve tė llojeve tė faunės sė egėr, masat e kultivimit, tė mbrojtjes dhe shfrytėzimit tė tyre dhe mban parasysh gjendjen numerike, strukturėn e moshės dhe tė gjinisė sė llojeve tė faunės sė egėr.

4. Planet menaxhuese tė zonave tė gjuetisė miratohen nga ministri, me propozimin paraprak tė DSHP-sė pėrkatėse. 

5. Nėse nė procesin e miratimit ministria kėrkon pėrmirėsimin e planit menaxhues 10-vjeēar, menaxhuesi i zonės sė gjuetisė bėn pėrmirėsimin e tij brenda 40 ditėve. Nėse ministri, brenda 30 ditėve, nuk deklarohet pėr planin, ky plan vlerėsohet i miratuar. 

6. Nė rast tė ndryshimit tė pėrhershėm dhe qenėsor tė kushteve e tė rrethanave, ku bazohet plani menaxhues 10-vjeēar i zonės, plani rihartohet nė pėrputhje me kushtet e reja.

7. Deri nė miratimin e planeve 10-vjeēare, menaxhimi i zonave tė gjuetisė bėhet duke u mbėshtetur nė planin vjetor tė pėrdorimit tė zonės sė gjuetisė.

 

Neni 25

Plani vjetor i pėrdorimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie

 

1. Pėrpara ēeljes sė sezonit tė gjuetisė, menaxhuesit e zonave tė gjuetisė hartojnė planin vjetor tė pėrdorimit tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, pa tė cilin gjuetia nuk mund tė ushtrohet nė asnjė zonė.

2. Plani pėrmban veprimet konkrete tė menaxhuesit pėr:

a) pėrllogaritjet e pėrafėrta pėr fondin, pėr kapacitetin e zonės, pėr mundėsinė e gjuajtjes;

b) shtimin e indvidėve tė llojeve, objekt gjuetie;

c) ndėrtimet, nė dobi tė llojeve tė faunės sė egėr, si mjedise pėr tė pirė ujė e ēerdhe;

ē) mbjellje bimėsh e sigurim ushqimi pėr llojet e egra, nė periudha tė vėshtira;

d) ndėrtime nė dobi tė gjuetarėve, si pika vėzhgimi e ngrehina tė thjeshta pėr ndenje;

dh) vendosje shenjash tė kufijve, mirėmbajtje rrugėsh e shtigjesh pėr gjuetarėt.

3. Planet miratohen nga DSHP-tė pėrkatėse brenda 20 ditėve nga dorėzimi pėr miratim. Nėse DSHP-ja nuk e miraton brenda kėtij afati, plani quhet i miratuar. Miratimi i planeve tė zonave pėrfundon njė muaj para ēeljes sė sezonit tė gjuetisė.

4. Menaxhuesit e zonave tė gjuetisė paraqesin raport vjetor te pronari i zonės dhe DSHP-ja pėrkatėse, pėr pėrmbushjen e planeve vjetore. 

5. Tė gjitha veprimtaritė e menaxhimit janė nė pėrputhje me planet vjetore menaxhuese tė miratuara. Nėse, pėr shkak tė fatkeqėsive natyrore ose tė rasteve tė tjera emergjente, nuk mund tė zbatohet plani vjetor menaxhues, menaxhuesi njofton menjėherė DSHP-nė pėrkatėse.

 

6. Metodikat e hartimit tė planeve tė menaxhimit tė zonave tė gjuetisė dhe planeve vjetore tė pėrdorimit dhe procedurat e miratimit tė tyre pėrcaktohen me udhėzim tė ministrit.

  

Neni 26

Menaxhuesi i zonės sė gjuetisė

 

1. Menaxhuesi i zonės sė gjuetisė ėshtė personi juridik ose fizik qė pėrzgjidhet sipas njė procedure ligjore konkurrimi.

2. Kėrkesat dhe rregullat pėr tė pėrzgjedhur menaxhuesin e zonės sė gjuetisė miratohen me udhėzim tė ministrit.

 

Neni 27

Tė drejtat dhe pėrgjegjėsitė themelore tė menaxhuesve tė zonave tė gjuetisė

 

1. Menaxhuesit e zonave tė gjuetisė:

a) sigurojnė funksionimin e shėrbimit profesional pėr zbatimin e planit menaxhues tė gjuetisė dhe shėrbimin e ruajtjes sė gjahut;

b) organizojnė veprimtaritė e gjuetisė dhe u ofrojnė shėrbime tė tjera gjuetarėve.

2. Detyrat e menaxhuesit, nė lidhje me planin e menaxhimit, inventarin e llojeve dhe rregulloren e administrimit, pėrcaktohen me udhėzim tė ministrit.

 

Neni 28

Dhėnia nė pėrdorim e zonave tė gjuetisė

 

1. Zonat e gjuetisė mund t’u jepen me qira shoqatės sė gjuetarėve dhe personave fizikė e juridikė me kėrkesėn me shkrim tė tyre. Dhėnia me qira bėhet me kontratė pėr njė afat jo mė shumė se 10 vjet.

2. Zonat e gjuetisė jepen me qira, pėrmes ofertės publike, e cila shpallet pas themelimit tė zonės.

3. Procedurėn e ofertimit pėr dhėnien me qira tė zonės sė gjuetisė e zhvillon, sipas pėrkatėsisė sė pronės, DSHP-ja, nė territorin e sė cilės ajo gjendet, nė bazė tė dispozitave tė ofertimit publik.

4. Pėr ēdo rast tė dhėnies me qira tė zonės sė gjuetisė njoftohet shoqata e gjuetarėve.

 

Neni 29

Konkurrimi

 

Konkurruesit, brenda njė muaji nga shpallja e ofertės, paraqesin nė DSHP dokumentet si mė poshtė:

a) kėrkesėn, qė pėrmban gjenealitetet e kėrkuesit (emrin, mbiemrin, adresėn, pikėn e kontaktit e tė komunikimit) dhe pėrmbajtjen e shkurtėr tė kėrkesės;

b) plan-biznesin dhe investimet qė do tė bėjė nė zonė;

c)  vlerėn e qirasė dhe afatin e pagesės sė saj;

ē) autodeklarimin se i zotėron njohuritė dhe pėrvojėn pėr tė pėrdorur zonėn e gjuetisė, nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji e me aktet nėnligjore nė zbatim tė tij.

 

 Neni 30

Vlera fillestare e qirasė

 

1. Vlera fillestare pėr qiranė e zonės sė gjuetisė pėrcaktohet sa 50 pėr qind e vlerės tė gjuetisė vjetore tė kafshėve tė egra, tė planifikuara sipas planit tė pėrdorimit tė llojeve tė zonės sė gjuetisė, tė llogaritura sipas ēmimit tė tregut.

2. Vlera fillestare pėr qiranė e zonės sė gjuetisė shėrben si ēmim dysheme pėr personat qė do tė marrin pjesė nė konkurrim.

 

Neni 31

Kontrata e qirasė

 

DSHP-ja lidh me fituesin kontratė pėr dhėnien me qira tė zonės sė gjuetisė, e cila duhet tė pėrmbajė edhe:

a) emėrtimin, madhėsinė, kufijtė dhe infrastrukturėn e zonės sė gjuetisė;

b) llojin dhe numrin e pėrafėrt tė kafshėve tė egra, objekt gjuetie; 

c)  masat pėr mirėmbajtjen dhe zhvillimin e zonės sė gjuetisė;

ē) detyrimet pėr tė investuar nė zonė;

d)  formėn, sasinė dhe afatin e pagesės sė qirasė.

 

Neni 32

Zgjidhja e parakohshme e kontratės

 

1. Kontrata e qirasė mund tė zgjidhet para skadimit tė afatit, pėr tė cilin ėshtė lidhur, nėse:

a) qiramarrėsi nuk e pėrdor zonėn e gjuetisė nė pėrputhje me kėtė ligj dhe me kėrkesat e kontratės;

b)  pėr shkak tė moszbatimit tė masave tė parashikuara nė planin e menaxhimit, fondi i kafshėve tė egra ka rėnė nėn minimumin e parashikuar nė kėtė plan;

c) qiramarrėsi nuk bėn investimet e parashikuara dhe nuk i shfrytėzon ato pėr qėllime tė pėrcaktuara nė kontratė;

ē)  qiramarrėsi nuk e paguan qiranė pėr dy herė radhazi, nė masėn dhe afatin e parashikuar nė kontratė.

2. Nė rastet e zgjidhjes sė parakohshme tė kontratės sė qirasė, ekspertėt konstatojnė gjendjen faktike tė zonės sė gjuetisė e tė zbatimit tė planit tė saj menaxhues. Qiramarrėsi detyrohet tė bėjė kompensimin e dėmit real, tė shkaktuar nė zonė, sipas ēmimeve tė tregut.

3. Pėrcaktimi i vlerės reale tė dėmit bėhet me akt ekspertimi, tė hartuar nga ekspertė tė pranuar nga tė dyja palėt kontraktuese ose tė vendosura nga gjykata.

4. Nė tė gjitha rastet e zgjidhjes sė parakohshme tė kontratės sė qirasė zhvillohet procedura e re e ofertimit publik pėr dhėnien e zonės sė gjuetisė nė pėrdorim. Deri nė dhėnien e saj nė pėrdorim gjuetia ndalohet, ndėrsa masat e kultivimit dhe tė mbrojtjes sė kafshėve tė egra i merr pronari i zonės ose personi i autorizar prej tij.

  

KREU V

USHTRIMI I GJUETISĖ

 

Neni 33

Sezoni i gjuetisė

 

1. Gjuetia ushtrohet vetėm brenda sezonit tė hapur pėr gjueti, i cili pėrcaktohet sipas kritereve gjeografike, klimatike e biologjike dhe miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, me propozimin e ministrit. Pėr ēdo vit, ministria publikon hapjen e sezonit tė gjuetisė nė faqen e saj tė internetit.

2. Kohėzgjatja e gjuetisė sipas llojeve, si dhe ditėt e lejuara pėr gjueti, brenda sezonit tė gjuetisė, caktohen me urdhėr tė veēantė tė ministrit.

3. Dita e gjuetisė fillon pas lindjes sė diellit dhe pėrfundon me perėndimin e tij.

 

Neni 34

Ndėrhyrjet e detyruara nė sezon

 

Nėse moti i keq, gjuetia e tepruar ose rrethana tė tjera zvogėlojnė popullatėn e llojeve tė faunės, objekt gjuetie, ministri, nė bazė tė kėrkesės sė arsyetuar tė DSHP-sė pėrkatėse, mund tė ndalojė ose tė shkurtojė sezonin e hapur tė gjuetisė. Ndalimi ose shkurtimi mund tė jenė tėrėsorė ose tė pjesshėm apo vetėm pėr disa lloje, objekt gjuetie, mund tė shtrihen nė tė gjithė vendin ose nė zona tė veēanta gjuetie.

 

Neni 35

Gjuetari

 

Gjuetar mund tė jetė personi fizik qė:

a)  ka mbushur moshėn 22 vjeē;

b) ka leje tė mbajė armė;

c)  ka fituar testin pėr ēėshtjet teorike dhe praktike, qė lidhen me veprimtarinė e gjuetisė;

ē)  ėshtė pajisur me leje gjuetie;

d) njeh dhe respekton manualin e gjuetarit;

dh) merr pjesė nė monitorimin dhe inventarizimin e faunės sė egėr tė zonės sė tij.

 

Neni 36

Testimi i gjuetarit

 

1. Personat, qė synojnė tė ushtrojnė gjuetinė, i nėnshtrohen testimit tė gjuetarit, sipas programit tė miratuar nga ministri.

2. Programet e testimit hartohen nga ministria, nė bashkėpunim me shoqatėn e gjuetarėve e me strukturat universitare tė biologjisė dhe pėrmbajnė njohuri teorike dhe praktike pėr veprimtarinė e gjuetisė e legjislacionin pėr tė, pėr menaxhimin dhe pėrdorimin e llojeve, objekt gjuetie, njohuri pėr biologjinė e llojeve tė faunės, pėr mėnyrat, metodat dhe mjetet e gjuetisė, njohuri pėr armėt e gjuetisė dhe pėrdorimin e tyre, pėr qentė e gjuetisė dhe pėr sėmundjet e llojeve, objekt gjuetie.

3. DSHP-tė organizojnė testimin dhe formojnė komisionin e testimit, qė funksionon nė bazė qarku. Komisioni drejtohet nga drejtori i DSHP-sė dhe ka nė pėrbėrje pėrfaqėsues tė strukturave menaxhuese tė pyjeve, tė Policisė Pyjore, tė shoqatės sė gjuetarėve dhe tė strukturave universitare tė biologjisė. Komisioni i testimit mblidhet njė herė nė vit, jo mė vonė se njė muaj para ēeljes sė sezonit tė gjuetisė.

4. Personat, qė kalojnė me sukses testimin, pajisen me certifikatė. Formati i certifikatės miratohet nga ministri.

 

Neni 37

Kėrkesa pėr t’u pajisur me leje gjuetie

 

1. Personat e testuar bėjnė kėrkesė me shkrim pėr t’u pajisur me leje gjuetie nga DSHP-ja e zonės, ku ka vendbanimin kėrkuesi. Kėrkesa pėrmban gjenealitetet e kėrkuesit, zonėn ku do tė ushtrojė gjuetinė dhe kohėzgjatjen e ushtrimit tė saj.

2. Kėrkesa shoqėrohet me fotokopjen:

a) e certifikatės sė testimit;

b) e lejes pėr mbajtjen e armės sė gjuetisė;

c) e kartės sė identitetit.

3. DSHP-ja shqyrton kėrkesėn me dokumentet dhe pėrgjigjet brenda 5 ditėve pune nga marrja e tyre nė dorėzim. Nėse DSHP-ja nuk kthen pėrgjigje brenda kėtij afati, leja quhet e miratuar.

4. Ndaj refuzimit tė DSHP-sė, kėrkuesi mund tė ankohet te ministri brenda 10 ditėve nga data e marrjes sė vendimit. Ndaj vendimit tė ministrit ose mospėrgjigjes sė tij, pas kalimit tė afatit 10-ditor, kėrkuesi mund tė ankohet nė gjykatė brenda 30 ditėve.

 

 

 

Neni 38

Leja e gjuetisė

 

1. Leja e gjuetisė ėshtė dokumenti shtetėror, qė i njeh tė drejtėn e ushtrimit tė gjuetisė personit, qė plotėson kushtet dhe kėrkesat e kėtij ligji. Formati i lejes sė gjuetisė miratohet nga ministri.

2. Leja e gjuetisė ėshtė personale dhe e patransferueshme. Ajo mbahet nga gjuetari sa herė qė ai shkon pėr gjueti dhe u paraqitet organeve tė kontrollit, kur e kėrkojnė.

 

Neni 39

Format e lejes sė gjuetisė

 

1. Nė varėsi tė vendit ku do tė ushtrohet gjuetia, leja e gjuetisė jepet:

a) nė tė gjitha zonat pėr gjueti tė vendit;

b) nė tė gjitha zonat pėr gjueti tė qarkut ku banon gjuetari.

2. Nė varėsi tė kohės kur do tė ushtrohet gjuetia, leja e gjuetisė jepet pėr njė afat 5-vjeēar ose pėr njė sezon gjuetie, nė pėrputhje me kėrkesėn e gjuetarit.

 

Neni 40

Regjistri i lejeve tė gjuetisė

 

1. Drejtoritė e shėrbimit pyjor administrojnė regjistrin e lejeve tė gjuetisė, sipas formatit tė miratuar nga ministri.

2. Nė regjistėr shėnohen leja e dhėnė, emri dhe mbiemri i personit, tė cilit i ėshtė dhėnė leja, kohėzgjatja e saj dhe zona ku ushtrohet, ndėshkimet eventuale tė dhėna pėr mbajtėsin e saj gjatė sezonit tė gjuetisė dhe heqja e lejes.

3. Regjistri i lejeve tė gjuetisė publikohet nė faqen e internetit tė DSHP-ve dhe ėshtė i hapur pėr publikun.

 

Neni 41

Heqja e lejes sė gjuetisė

 

1. Leja e gjuetisė hiqet nė ēdo kohė kur mbajtėsi i saj:

a) bėhet, nga ana shėndetėsore, i paaftė pėr tė ushtruar gjuetinė;

b) ka dhėnė dokumente apo tė dhėna tė falsifikuara pėr kėrkimin e lejes;

c) ėshtė ndėshkuar me masė administrative mė shumė se dy herė;

ē) ėshtė dėnuar penalisht nga gjykata e krimeve tė rėnda;

d) ia jep lejen njė personi tjetėr pėr ta pėrdorur.

2. Komisioni i shqyrtimit tė kundėrvajtjeve i DSHP-sė qė e ka lėshuar, pas shqyrtimit tė shkeljes qė ka evidentuar inspektori i organeve tė kontrollit, merr vendim pėr heqjen e lejes.

3. Ndaj vendimit tė komisionit, gjuetari mund tė ankohet te ministri brenda 10 ditėve nga data e marrjes sė vendimit. Ndaj vendimit tė ministrit, ose kur ky nuk pėrgjigjet brenda 10 ditėve, ankimi mund tė bėhet nė gjykatė brenda 30 ditėve nga pėrfundimi i  afatit 10-ditor.

 

Neni 42

Leja e gjuetisė pėr shtetasit e huaj

 

1. Ushtrimi i gjuetisė nga shtetasit e huaj, rezidentė dhe jorezidentė nė Shqipėri, mund tė kryhet kur ata pajisen me leje gjuetie.

2. Rregullat dhe procedurat e pajisjes sė tyre me leje pėrcaktohen me udhėzim tė pėrbashkėt tė ministrit dhe tė Ministrit tė Brendshėm.

 

 

 

 

 

Neni 43

Gjuetia turistike e organizuar

 

1. Operatorėt e tureve tė gjuetisė, qė kanė pėr objekt tė miratuar organizimin e gjuetisė turistike, organizojnė dhe drejtojnė zhvillimin e tureve tė gjuetisė, nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji e tė akteve nėnligjore nė zbatim tė tij.

2. Me “Guida gjuetie” nėnkuptohen personat fizikė, tė aftė pėr tė drejtuar grupet e gjuetarėve, duke lehtėsuar transportin, lėvizjen, akomodimin e tyre dhe sigurimin e kushteve pėr zhvillimin normal tė gjuetisė nė njė tur gjuetie.

3. Marrėdhėniet ndėrmjet grupeve tė gjuetisė turistike dhe operatorėve tė tureve tė gjuetisė apo guidave, qė i organizojnė e akomodojnė turet e gjuetisė, rregullohen sipas dispozitave tė legjislacionit shqiptar dhe vullnetit tė lirė tė palėve.

 

Neni 44

Pagesat pėr ushtrimin e gjuetisė

 

1. Pėr ushtrimin e gjuetisė, gjuetari bėn pagesėn, e cila pėrfshin:

a) tarifėn e lejes;

b) kuotėn e gjuetisė pėr pėrdorimin e zonės sė gjuetisė;

c) pagesėn pėr ēdo individ tė llojeve, objekt gjuetie.

2. Niveli, koha dhe mėnyra e pagesave tė gjuetisė, tė pėrcaktuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, me propozimin e pėrbashkėt tė ministrit dhe tė Ministrit tė Financave.

3. Pagesa e gjuetisė shlyhet nga gjuetari, njėherėsh, nė ēastin e marrjes sė lejes sė gjuetisė, duke paraqitur nė DSHP mandat-pagesėn, qė vėrteton derdhjen e shumės nė Buxhetin e Shtetit.

 

Neni 45

Metoda, teknika dhe mjete tė ndaluara nė gjueti

                 

1. Askush nuk ka tė drejtė tė vrasė ose tė zėrė individė tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, duke pėrdorur mjete dhe metoda tė zėnies ose tė vrasjes nė shkallė tė gjerė dhe nė mėnyrė joselektive si:

a) helm;

b) mjete, qė shkaktojnė vrasje masive;

c) eksplozivė, kurthe, gropa, gracka, ngjitės pėr shpendė, grepa, rrjeta, karrem tė helmuar ose mjete mashtruese;

ē) karrem tė gjallė, tė verbuar ose tė sakatuar;

d) kuaj, qerre, automjete, barka me motor, qė lundrojnė me shpejtėsi mbi 5 kilometra nė orė ose aeroplan pėr ndjekje;

dh) drita artificiale ose pasqyra  ndriēuese;

e) pajisje elektronike pėr tė pėrmirėsuar pamjen nė dritė tė dobėt;

ė) pajisje pėr imitim tė zėrit;

f) rrymėn elektrike pėr tė vrarė ose paralizuar;

g) tym ose gaz, qė i detyrojnė kafshėt tė dalin nga vendet ku fshihen;

gj) rrjetat pėr kapjen e shpendėve.

h) armė automatike ose gjysmautomatike.

2. Gjuetari mund tė pėrdorė qentė pėr ndjekjen e kafshės sė plagosur, por nuk i lejon ata qė ta mundojnė atė.

 

Neni 46

Veprime tė ndaluara nė gjueti

 

Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji, nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė ndalohet:

a) gjuetia, pa qenė i pajisur me leje gjuetie;

b) gjuetia e kafshėve dhe e shpendėve tė egėr, qė nuk janė nė listėn e llojeve, objekt gjuetie;

c) gjuetia jashtė zonave tė lejuara tė gjuetisė;

ē) ushtrimi i gjuetisė nė periudhėn e ndaluar e jashtė sezonit tė lejuar pėr gjueti;

d) ushtrimi i gjuetisė me mjete, mėnyra e metoda, qė ndalohen nga ky ligj e nga aktet nėnligjore nė zbatim tė tij;

dh) vrasja e shpendėve nė kohėn kur u bien pendėt, kur kanė ngrirė nga tė ftohtit, si dhe kapja e kafshėve gjatė pėrmbytjeve;

e) ushtrimi i gjuetisė gjatė vėrshimeve tė ujėrave, orteqeve tė borės, akullit, zjarrit ose kushteve tė tjera tė jashtėzakonshme natyrore, qė vėshtirėsojnė dukshėm lėvizjen e kafshėve; 

ė) prishja e ēerdheve, dėmtimi, mbledhja, marrja e vezėve dhe e tė porsalindurve, vrasja ose nxjerrja nga strofka dhe shfarosja e atyre qė ndodhen nė tė;

f) vrasja e gjahut nė kohėn e riprodhimit dhe tė rritjes sė tė vegjėlve;

g) gjuetia gjatė periudhės sė shumimit apo tė kujdesit pėr tė vegjlit dhe pėr llojet migratore, gjatė kthimit tė tyre nė territoret e shumimit;

gj) ushtrimi i gjuetisė nė det dhe nė sipėrfaqet ku zhvillohet akuakulturė intensive;

h) vrasja ose kapja e individėve tė llojeve, objekt gjuetie, mbi sasitė e lejuara;

i) gjuajtja gjatė natės, duke filluar me perėndimin e diellit deri nė lindjen e tij;

j) dėmtimi i rrethimeve, i ndėrtimeve pėr gjuetinė, i vendeve tė gjuetisė, i tabelave e shenjave tė kufijve, i kullave tė vrojtimit dhe i kafazėve tė vendosur pėr zogjtė.

 

Neni 47

Armėt e gjuetisė

 

1. Gjuetia lejohet tė kryhet vetėm me armė gjuetie tė prodhuara pėr kėtė qėllim dhe qė plotėsojnė kėrkesat teknike tė sigurisė. 

2. Rregullat e mbajtjes, tė ruajtjes dhe pėrdorimit tė armės sė gjuetisė gjatė gjuetisė dhe nė ēdo kohė e vend tjetėr miratohen me udhėzimin e pėrbashkėt tė ministrit dhe tė Ministrit tė Brendshėm.

3. Gjuetari i pajisur me armė gjahu tė licencuar mund tė mbajė thika dhe mjete tė mprehta, si pajime tė domosdoshme gjahu, qė shėrbejnė pėr gjueti.

 

Neni 48

Deklarimi i gjahut

 

1. Nė pėrfundim tė ditės sė gjuetisė, gjuetari deklaron te menaxhuesi i zonės numrin e kafshėve e tė shpendėve tė vrara, duke i treguar ato, likuidon nė vend pagesėn pėr secilėn dhe merr mandat-pagesėn pėrkatėse.

2. Ēdo gjuetar njofton dhe ēon nė qendrėn mė tė afėrt veterinare gjahun me shenja sėmundjeje. 

 

Neni 49

Pronėsia e gjahut

 

1. Gjahu i vrarė gjatė ushtrimit tė gjuetisė  i pėrket personit qė e ka vrarė atė.

2. Gjuetarėt e huaj kanė tė drejtė ta marrin me vete gjahun e vrarė prej tyre, pasi tė jenė pajisur me vėrtetimin e menaxhuesit tė zonės sė gjuetisė. Ministri miraton formatin e vėrtetimit pėr nxjerrjen e gjahut jashtė shtetit.

 

Neni 50

Trofetė e gjuetisė

 

1. Trofetė e gjuetisė vlerėsohen nga komisioni i vlerėsimit tė trofeve, qė krijohet me urdhėr tė ministrit.

2. Komisioni i vlerėsimit tė trofeve pėrbėhet nga 7 anėtarė, tė cilėt propozohen nga shoqata e gjuetarėve, si gjuetarė me shumė pėrvojė, nga fakultetet e biologjisė tė universiteteve shtetėrore dhe nga ministria. Nė bazė tė kėtyre propozimeve, ministri miraton pėrbėrjen e komisionit.

3. Komisioni i vlerėsimit tė trofeve vepron pranė ministrisė pėr njė afat 10-vjeēar. Ai mblidhet sa herė qė paraqiten kėrkesa pėr shqyrtim dhe e shqyrton secilėn brenda njė muaji nga regjistrimi i saj nė protokoll.

4. Pėr vlerėsimin e trofeve tė gjuetisė, kėrkuesi paguan njė tarifė prej 5 000 lekėsh.

5. Funksionimi i komisionit dhe dokumentet qė ai administron bėhen sipas rregullores sė organizimit dhe funksionimit tė tij, qė miratohet nga ministri.

 

Neni 51

Tregtimi i gjahut

 

1. Personat fizikė dhe juridikė mund tė tregtojnė individė tė vrarė tė llojeve tė faunės sė egėr, objekt gjuetie, pjesė tė tyre dhe trofe nga gjuetia, tė siguruara nė mėnyrė tė ligjshme dhe kur ato figurojnė nė listėn e hartuar, sipas aneksit III tė direktivės pėr shpendėt, e miratuar me udhėzim tė ministrit dhe vetėm kur janė tė pajisur me vėrtetimin e lėshuar nga menaxhuesi i zonės sė gjuetisė.

2. Individėt e llojeve tė faunės sė egėr, pjesėt e tyre dhe trofetė e siguruara nė mėnyrė tė paligjshme konfiskohen nga organet e kontrollit pėr zbatimin e kėtij ligji.

 

Neni 52

Shoqata dhe federata e gjuetarėve

 

1. Shoqata e gjuetarėve, si bashkim vullnetar i gjuetarėve dhe federata, si bashkim shoqatash, formohen sipas dispozitave tė ligjit nr. 8788, datė 7.5.2001 “Pėr organizatat jofitimprurėse”, tė ndryshuar.

2. Federata pėrfaqėson bashkimin e shoqatave dhe mbron interesat e tyre nė nivel kombėtar dhe ndėrkombėtar. Shoqata dhe federata kryejnė veprimtari qė lidhen me trajnimin e gjuetarėve, me bashkėpunimin pėr ruajtjen e ekosistemeve dhe pasurimin e burimeve tė gjuetisė, me mbrojtjen e mjedisit, kultivimin e etikės sė gjuetarit dhe tė traditave tė gjuetisė.

 

Neni 53

Tė drejtat dhe detyrat e shoqatės dhe federatės

 

Nė funksion tė zbatimit tė dispozitave tė kėtij ligji, shoqata dhe federata kanė tė drejtat dhe detyrat si mė poshtė:

a) administrojnė regjistrin e anėtarėve tė vet;

b) marrin pjesė nė testimin e gjuetarėve;

c) japin mendim pėr krijimin e zonave tė gjuetisė;

ē) marrin pjesė aktive nė pėrpunimin e politikave, tė planeve tė menaxhimit e projekteve pėr gjuetinė;

d) luajnė rol aktiv nė menaxhimin e zonave tė gjuetisė;

dh) mbajnė lidhje tė ngushta pune me strukturat pėrkatėse tė shėrbimit pyjor;

e) organizojnė veprimtari kualifikuese dhe edukuese pėr anėtarėt e vet, pėr tė respektuar manualin e gjuetarit.

 

KREU  VI

MONITORIMI DHE KONTROLLI

 

Neni 54

Monitorimi i gjuetisė

 

1. Monitorimi i gjuetisė ėshtė proces i detyrueshėm, qė drejtohet nga ministria, e cila harton programet e monitorimit, pėrcakton metodat e grumbullimit tė tė dhėnave e tė pėrpunimit tė tyre, si dhe ndjek zbatimin e tij.

2. Si pjesė pėrbėrėse e monitorimit tė faunės sė egėr, monitorimi i gjuetisė pėrmbledh monitorimin e veprimtarisė sė gjuetisė dhe monitorimin e zonave tė gjuetisė.

3. Strukturat menaxhuese tė pyjeve dhe kullotave, Policia Pyjore, njėsitė tekniko-organizative tė qeverisjes vendore, menaxhuesit e zonave tė gjuetisė dhe shoqatat e gjuetarėve ndjekin nė vijimėsi zhvillimin e gjuetisė, duke nxjerrė tė dhėnat, sipas treguesve tė pėrcaktuar nė programin e monitorimit tė gjuetisė.

4. Tė dhėnat vjetore tė monitorimit grumbullohen nė nivel qarku nė DSHP, e cila ia dėrgon Agjencisė sė Mjedisit dhe Pyjeve brenda muajit maj pėr vitin paraardhės. Agjencia e Mjedisit dhe Pyjeve pėrpunon tė dhėnat e grumbulluara dhe rezultatet i publikon brenda muajit qershor nė faqen e saj tė internetit. 

 

Neni 55

Inventarizimi i llojeve, objekt gjuetie

 

1. Popullatat e llojeve, objekt gjuetie, inventarizohen ēdo vit nė ēdo zonė gjuetie, pėr tė identifikuar sasinė e tyre, shtesėn natyrale vjetore tė popullatės sė secilit lloj, si dhe pėr tė planifikuar sasinė e individėve, qė mund tė gjuhen gjatė sezonit tė ardhshėm nė zonėn konkrete. Nė sezonin e ardhshėm nuk mund tė planifikohen pėr t’u gjuajtur mė shumė se 10 pėr qind e shtesės natyrale tė popullatės sė llojit.

2. Inventarizimi dhe regjistrimi i llojeve dhe popullatave tė tyre kryhen nė bashkėpunim me shoqatat e gjuetarėve dhe gjuetarėt e zonės, nėn drejtimin e menaxhuesit tė saj, duke mbajtur parasysh kėrkesat e veēanta tė ēdo lloji.

3. Menaxhuesit e zonave tė gjuetisė, krahas grumbullimit tė tė dhėnave pėr numrin e kafshėve tė egra brenda zonės, grumbullojnė edhe tė dhėna tė tjera pėr gjendjen e kushtet e jetesės sė kafshėve nė zonėn e gjuetisė dhe shėnimet i dėrgojnė nė DSHP-nė pėrkatėse, e cila mban regjistrin e kafshėve tė egra tė zonave tė gjuetisė.

4. Metodika e regjistrimit dhe inventarizimit tė llojeve dhe popullatave tė tyre, si dhe dokumentet e formatuara, ku pasqyrohen tė dhėnat dhe rezultatet e inventarizimit tė llojeve, objekt gjuetie, miratohen me udhėzim tė ministrit.

 

Neni 56

Kontrolli mbi gjuetinė

 

Kontrolli mbi gjuetinė, si pjesė e kontrollit pėr mbrojtjen e faunės sė egėr, ėshtė veprimtaria shtetėrore, qė siguron zbatimin e dispozitave tė kėtij ligji, tė akteve nėnligjore nė zbatim tė tij, si dhe tė konventave pėrkatėse, ku Republika e Shqipėrisė ėshtė palė.

 

Neni 57

Organet e kontrollit

 

1. Organi i specializuar i kontrollit pėr zbatimin e kėtij ligji ėshtė Policia Pyjore, nė bashkėpunim me menaxhuesit e zonave tė gjuetisė dhe me organet e kontrollit tė njėsive tė qeverisjes vendore.

2. Kur organet e specializuara tė kontrollit pengohen nė kryerjen e detyrės, sipas pikės 1 tė kėtij neni, kėrkojnė ndihmėn dhe bashkėpunojnė me strukturat e Policisė sė Shtetit e tė policisė bashkiake/komunale.

Neni 58

Kontrolli doganor

 

1. Fauna e egėr, objekt gjuetie dhe produktet e gjuetisė nė import dhe eksport i nėnshtrohen legjislacionit doganor nė fuqi dhe udhėzimit tė ministri pėr kėtė qėllim.

2. Individė tė vrarė tė llojeve, objekt gjuetie, eksportohen, kur ato shoqėrohen me vėrtetim nga menaxhuesi i zonės sė gjuetisė dhe me raport nga shėrbimi veterinar.

 

KREU VII

Sanksionet

 

Neni 59

Kundėrvajtjet administrative

 

Shkeljet e mėposhtme, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, pėrbėjnė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen si mė poshtė:

 

1. Ushtrimi i gjuetisė pa u pajisur me leje gjuetie, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

2. Ushtrimi i gjuetisė jashtė sezonit tė gjuetisė, tė pėrcaktuar nė urdhrin pėrkatės tė ministrit, qoftė edhe pa pasur gjah tė vrarė ose tė kapur, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

3. Gjuetia e kafshėve tė egra, qė nuk janė nė listėn e llojeve, objekt gjuetie, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

4. Gjuetia nė zonat e ndaluara pėr gjueti, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

5. Ushtrimi i gjuetisė me armė, qė nuk lejohen pėr t’u pėrdorur si armė gjuetie, si dhe pa pasur lejen e armės sė gjuetisė, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

6. Ushtrimi i gjuetisė pa pasur me vete lejen e gjuetisė, me gjobė, nė masėn 10 000 (dhjetė mijė) lekė.

7. Mosdeklarimi i gjahut tė vrarė dhe mospagimi i tarifės pėr ēdo individ tė vrarė, me gjobė, nė masėn 10 000 (dhjetė mijė) lekė deri nė 20 000 (njėzet mijė) lekė.

8. Mosēuarja te veterineri i  individit tė vrarė, qė dyshohet pėr sėmundje, me gjobė, nė masėn 10 000 (dhjetė mijė) lekė deri nė 20 000  (njėzet mijė) lekė.

9. Mbledhja dhe grumbullimi i vezėve tė shpendėve, objekt gjuetie, me gjobė, nė masėn 10 000 (dhjetė mijė) lekė deri nė 20 000 (njėzet mijė) lekė.

10. Mosndalimi i mjeteve pas sinjalit tė organeve tė kontrollit pėr zbatimin e kėtij ligji, me gjobė, nė masėn 10 000 (dhjetė mijė)  lekė deri nė 20 000 (njėzet mijė) lekė.

11. Gatimi nė lokale i individėve tė llojeve tė kafshėve, shpendėve tė egėr dhe i peshqve e gjallesave tė tjera tė detit, qė nuk lejohen tė gjuhen, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

12. Ushtrimi i gjuetisė nė det, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

13. Ushtrimi i gjuetisė duke gjuajtur nga makina, nga mjetet e lundrimit (veē barkave qė pėrdoren pėr gjueti) dhe nga mjetet e fluturimit, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

14. Ushtrimi i gjuetisė me mjete e mėnyra, qė pėrbėjnė rrezik pėr njerėzit, pėr kafshėt e shpendėt, me anė tė zjarrit, me materiale qė marrin zjarr shpejt, me lėndė eksplozive dhe helmuese, me hapje gropash, me dritė, me ajėr e gaz tė komprimuar dhe natėn, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

15. Gjuetia me mjete dhe mėnyra, qė shkaktojnė vrasjen ose kapjen nė masė tė kafshėve e tė shpendėve tė egėr, si gracka, kosha, rrjeta, stampa imituese, aparate zėndjellėse apo kafshėve tė gjalla, qė pėrdoren si karrem, qė mund tė jenė tė verbra ose tė gjymtuara, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė 100 000 (njėqind mijė) lekė.

16. Gjuetia me mjete elektrike, qė mund tė pėrdoren pėr vrasje dhe trullosje, ndriēues pėr qitje natėn, tė pėrbėrė nga zmadhues dhe zvogėlues elektronikė, pasqyra dhe mjete tė tjera verbimi, me gjobė, nė masėn 80 000 (tetėdhjetė mijė) lekė deri nė  100 000 (njėqind mijė)  lekė.

17. Mbajtja e armėve tė gjuetisė tė karikuara gjatė kalimit nė qendrat urbane (nė kėmbė ose nė makinė) dhe transporti i tyre tė mbushura, mbajtja dhe pėrdorimi i armėve tė gjahut nga pesona tė tjerė tė paautorizuar, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė  50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

18. Gjuajtja e shpendėve nė kohėn kur u bien pendėt, kur kanė ngrirė nga tė ftohtit, si dhe kapja e kafshėve gjatė pėrmbytjeve, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė  deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

19. Prishja e ēerdheve, dėmtimi, mbledhja dhe marrja e vezėve dhe e tė porsalindurve, vrasja ose nxjerrja nga strofka dhe shfarosja e atyre qė ndodhen nė to, me gjobė, nė masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

20. Kapja e gjahut nė kohėn e  riprodhimit  dhe tė rritjes tė  sė vegjėlve, me gjobė,   masėn 30 000 (tridhjetė mijė) lekė deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė.

 

 

 

21. Vrasja ose kapja mbi sasitė e lejuara, duke pėrdorur qen tė tjerė, veē atyre tė gjuetisė, ose gjuetia me zagarė, duke kėrkuar territorin pa armė gjahu, me gjobė, nė masėn 3 000 (tre mijė) lekė deri nė 5 000 (pesė mijė) lekė.

22. Dėmtimi i rrethimeve, i ndėrtimeve pėr gjuetinė, i vendeve tė gjuetisė, i tabelave tė ēfarėdo lloji e natyre qofshin, i kullave tė vrojtimit dhe i kafazėve tė vendosur pėr zogjtė, me gjobė, nė masėn 3 000 (tre mijė) lekė deri nė 5 000 (pesė mijė) lekė.

 

Neni 60

Dokumentimi

 

1. Pėr ēdo rast tė shkeljes sė dispozitave tė kėtij ligji dhe tė akteve nėnligjore nė zbatim tė tij mbahet procesverbal, i cili nėnshkruhet nga hartuesi, i proceduari dhe dėshmitari i pranishėm dhe, kur nuk ka tė tillė, ai ėshtė i vlefshėm vetėm me nėnshkrimin e menaxhuesit apo tė inspektorit tė organeve tė kontrollit.

2. Gjahu i vrarė ose i kapur konfiskohet, leja e gjuetisė i merret, ndėrsa armėt e mjetet e gjahut sekuestrohen me procesverbal dhe i dorėzohen me procesverbal Policisė sė Shtetit. Arma e sekuestruar i kthehet gjuetarit sezonin e ardhshėm dhe pasi ka likuiduar gjobėn pėrkatėse.

 

Neni 61

Shqyrtimi dhe ankimi

 

1. Kundėrvajtjet administrative, sipas kėtij ligji, shqyrtohen brenda 15 ditėve nga komisioni pėrkatės, qė vepron nė ēdo drejtori tė shėrbimit pyjor.

2. Kundėr vendimit tė komisionit, kundėrvajtėsi mund tė ankohet te ministri brenda 10 ditėve nga marrja dijeni. Ndaj pėrgjigjes sė ministrit, ose kur ai nuk i kthen pėrgjigje brenda 10 ditėve nga protokollimi i ankesės, kundėrvajtėsi mund tė ankohet nė gjykatė brenda 30 ditėve.

 

Neni 62

Pagimi i gjobės

 

1. Gjobat pėr kundėrvajtjet administrative, sipas kėtij ligji, likuidohen brenda 30 ditėve nga data qė vendimi i komisionit tė shqyrtimit tė kundėrvajtjeve ka marrė formėn e prerė, pas ezaurimit tė afateve tė ankimimit, tė parashikuara sipas Kodit tė Procedurave Administrative. Personit qė nuk paguan gjobėn brenda kėtij afati, nuk i kthehen leja dhe arma e gjuetisė.

2. Vendimi i komisionit tė shqyrtimit tė kundėrvajtjeve merr formėn e prerė 15 ditė pas shpalljes sė tij.

3. Tė ardhurat e grumbulluara nga pagesa e gjobave derdhen nė Buxhetin e Shtetit.

 

KREU VIII

DISPOZITA KALIMTARE DHE TĖ FUNDIT

 

Neni 63

Akte nėnligjore

 

1. Ngarkohet Kėshilli i Ministrave qė, nė zbatim tė neneve 3 pika 1, 9 pika 2, 22 pika 1, 33 pika 1 dhe 44 pika 2, tė nxjerrė aktet nėnligjore nė zbatim tė kėtij ligji.

2. Ngarkohet  ministri  qė, nė zbatim tė neneve 15 pika 3, 18 pika 5, 25 pika 6, 26 pika 2, 27 pika 2, 50 pika 5, 55 pika 4 dhe 58 pika 1, tė nxjerrė aktet nėnligjore nė zbatim tė kėtij ligji.

3. Ngarkohen ministri dhe Ministri i Brendshėm qė, nė zbatim tė nenit 59 pika 2, tė nxjerrin aktin nėnligjor nė zbatim tė kėtij ligji.

4. Ngarkohen ministri dhe Ministri i Financave qė, nė zbatim tė nenit 33 pika 2, tė nxjerrin aktin nėnligjor nė zbatim tė kėtij ligji.

  

 

 

Neni 64

Shfuqizime

 

Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji, ligji nr. 7875 datė 23.11.1994 “Pėr mbrojtjen e faunės sė egėr dhe gjuetinė”, i ndryshuar, shfuqizohet.

 

Neni 65

Hyrja nė fuqi

 

Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

 

Shpallur me dekretin nr.6482, datė 25.3.2010 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi