LIGJ

Nr.9780, datė 16.7.2007

 

PĖR  INSPEKTIMIN E NDĖRTIMIT

 

Nė mbėshtetje tė neneve 78 e 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

 

KUVENDI

I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

 

VENDOSI:

 

Neni 1

Qėllimi

 

Ky ligj ka pėr qėllim tė sigurojė respektimin e normave, standardeve dhe legjislacionit nė fushėn e ndėrtimit, urbanistikės dhe rezervave ujore, nė tė gjithė territorin e vendit, nė mėnyrė tė decentralizuar dhe nė pėrputhje me parimin e subsidiaritetit,  bazė tė ndarjes administrative. 

 

Neni 2

Objekti

 

Objekt i kėtij ligji ėshtė pėrcaktimi i organeve pėr inspektimin ndėrtimor e urbanistik, i organizimit, i rregullave tė funksionimit dhe i pėrgjegjėsive tė tyre.

 

Neni 3

Organizimi i Inspektimi inspektimit ndėrtimor

 

Kontrolli e zbatimi i ligjshmėrisė dhe i standardeve teknike nė fushėn e ndėrtimit dhe  urbanistikės dhe rezervave ujore kryhet nga:

1.1. Inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės.

2.2. Inspektoriati Ndėrtimor e Urbanistik i Qarkut

2.Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar.

Inspektorati ndėrtimor e urbanistik ngrihet nė nivel qarku, nė pėrputhje me nenet 6, dhe 7 dhe 18 tė kėtij ligji.

 

Neni 4

Pėrgjegjėsitė e organeve/strukturave bashkiake/komunaleinspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės

 

Pranė ēdo bashkie/komune Bashkia/komuna ngrihet inspektorati ndėrtimor e urbanistik, i cili, nėpėrmjet kryeinspektorit e inspektorėve, ushtron ėshtė pėrgjegjėsinė  pėre kontrollit dhe zbatimit tė ligjshmėrisė e tė standardeve teknike nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės dhe ato tė parashikuara shprehimisht nė ligje tė tjera, dhe tė rezervave ujore brenda territorit administrativ tė bashkisė/komunės.

Struktura e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės miratohet nga kėshilli vendor pėrkatės, me propozimin e kryetarit tė bashkisė/komunės.

Inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės drejtohet nga kryeinspektori, i cili emėrohet nga kryetari i bashkisė/komunės.

dhe nėpėrmjet strukturave/organeve tė propozuara nga kryetari i njėsisė vendore dhe tė miratuara nga Kėshillat pėrkatės, ushtro pėrgjegjėsitė e mėposhtme:

 

kontrollon zbatimin e dispozitave ligjore nė fushėn e ndėrtimit dhe  urbanistikės dhe tė rezervave ujore;

ushtron pėrgjegjėsitė e parashikuara shprehimisht nė ligje tė tjera;

Pėr pėrmbushjen e pėrgjegjėsive tė parashikuara me ligj, funksioni i inspektimit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunėsinspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės mbėshtetet nga policia bashkiake/komunale dhe pajiset me mjetet dhe makineritė e nevojshme nga bashkia/komuna.

 

Neni 5

Detyrat e strukturave/organeve tė bashkisė/komunėsinspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės

 

Gjatė ushtrimit tė pėrgjegjėsive tė parashikuara nė nenin 4 tė kėtij ligji, inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunėsstruktura/organi pėrgjegjės pėr kontroll nė nivel bashkie/komune merr masat e mėposhtme: 

a) vendos pėrmbushjen e detyrimeve ligjore nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės;

b) vendos gjoba sipas llojit tė shkeljeve tė dispozitave ligjore nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės; dhe rezervave ujore

c) paraqet pranė organeve pėrkatėse kėrkesėn pėr heqje tė licencės profesionale personale ose tė shoqėrisė, nė rast tė ndėrtimit pa leje, si dhe nė rastet kur vėren shkelje tė kushteve teknike tė zbatimit, projektimit dhe shkelje tė masės sė pezullimit tė punimeve tė ndėrtimit;

ē) vendos pezullimin e punimeve nė ndėrtim nė rastin kur njė afat kohor paraprak ėshtė i nevojshėm pėr marrjen e vendimit pėr pėrmbushjen e detyrimeve ligjore nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės;

dhe tė rezervave ujored) vendos  prishjen e ndėrtimit tė kundėrligjshėm;

dh) pėrgatit kallėzimin penal me shkrim pėr veprat penale tė konstatuara gjatė ushtrimit tė kontrollit dhe e paraqet atė pranė organeve pėrgjegjėse, sipas legjislacionit nė fuqi;

e) jep informacionin e kėrkuar Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, si dhe krijon tė gjitha lehtėsitė pėr pėrmbushjen e detyrave tė kėtij Inspektorati.

 

 

 

Neni 6

Bashkėpunimi dhe delegimi i pėrgjegjėsive dhe detyrave pėr inspektimin ndėrtimor e urbanistik   bashkisė/komunės

 

Bashkia/komuna mund t’i delegojė qarkut, nė tė cilin ajo ėshtė pjesė pėrbėrėse, pėrgjegjėsitė dhe detyrat e parashikuara nė nenet 4 dhe 5 tė kėtij ligji, sipas njė marrėveshjeje tė lidhur midis palėve dhe nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.   qė nuk disponon kapacitete administrative ose financiare tė mjaftueshme pėr tė ushtruar pėrgjegjėsitė dhe detyrat e parashikuara nė nenin 4 dhe 5 tė kėtij ligji, i delegon kėto pėrgjegjėsi dhe detyra qarkut, nė tė cilin ajo ėshtė pjes pėrbėrėse nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi

 

Bashkia/Komuna, sė bashku me pėrgjegjėsitė dhe detyrat e deleguara, ėshtė e detyruar ti kalojė qarkut edhe funksionin e vet tė planifikimit urban, menaxhimit tė tokės si dhe fondin e parashikuar pėr kėtė qėllim. 

Bashkia/komuna mund t’i ushtrojė pėrgjegjėsitė dhe detyrat e parashikuara nė nenet 4 dhe 5, sė bashkunė bashkėpunim me njė ose disa njėsi vendore, me njėsitė e tjera vendore nė bazė tė njė marrėveshjeje ose kontrate, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

 

Neni 7

Inspektorati ndėrtimor  e urbanistik i qarkut

 

Kėshilli i qarkut, nė funksion tė pėrgjegjėsive dhe detyrave tė deleguara nė zbatim tė neneve 6 dhe 18 tė kėtij ligji, merr vendimin pėr ngritjen e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė qarkut.

Struktura, numri i punonjėsve dhe pagat e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė qarkut miratohen nga kėshilli i qarkut, me propozimin e kryetarit.

Pėr pėrmbushjen e pėrgjegjėsive dhe detyrave tė parashikuara me ligj, inspektorati ndėrtimor e urbanistik i qarkut bashkėpunon me Policinė e Shtetit dhe pajiset nga kėshilli i qarkut me mjetet dhe makineritė e nevojshme.

 

Neni 8

Pėrgjegjėsitė e Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar

 

Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar ėshtė institucion qendror buxhetor publik, me statusin e personit juridik, nė varėsi tė ministrisė pėrgjegjėse nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės. Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar drejtohet nga Kryeinspektori, i cili emėrohet nga Kryeministri, me propozimin e ministrit pėrgjegjės nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės.

Rregullat eMėnyra e organizimit, funksionimit, si dhe pagat e punonjėsve tė Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit   Ministrave.

Struktura dhe organika e Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar pėrcaktohen me urdhėr tė Kryeministrit, me propozimin e ministrit pėrgjegjės nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės.

 

Neni 9

Pėrgjegjėsitė e Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar

 

Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, nėpėrmjet Kryeinspektorit dhe inspektorėve, ushtron kėto pėrgjegjėsi:

a) ushtron pėrgjegjėsitė e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės/qarkut pėr ndėrtimet nė zonat dhe objektet me rėndėsi kombėtare,  e parashikuara nė kėtė ligjkur konstaton shkelje tė ligjshmėrisė nė fushėn e urbanistikės  pėr Inspektoriatin Ndėrtimor e Urbanistik tė bashkisė/komunės/qarkut mbi ndėrtimet nė zonat dhe objektet me rėndėsi kombėtare, dhe kur ato nuk janė ushtruar nga inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės/qarkut.

Zonat dhe objektet me rėndėsi kombėtare, nė kuptim tė kėtij ligji, janė zonat qė kanė pėrparėsi zhvillimin e turizmit, zonat/ndėrtimet me vlera tė trashėgimisė kulturore, parqet dhe zonat arkeologjike, tė cilat gėzojnė mbrojtje, sipas dispozitave ligjore dhe nėnligjore nė fuqi, zonat e mbrojtura mjedisore, monumentet e natyrės, rrugėt kombėtare, linjat hekurudhore dhe instalimet e infrastrukturės kombėtare, aeroportet, zonat bregdetare, liqenore, lagunat, lumenjtė, zonat me rrezik natyror;kontrollon zbatimin e dispozitave tė kėtij ligji nga bashkitė/komunat dhe/ose Inspektoriati Ndėrtimor e Urbanistik i Qarkut.

b) kontrollon zbatimin e dispozitave tė kėtij ligji nga inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės/qarkut dhe/ose Inspektoriati Ndėrtimor e Urbanistik i Qarkut;

c) ushtron pėrgjegjėsitė e parashikuara shprehimisht nė ligje tė tjera;

ē) kontrollon zbatimin e dispozitave ligjore nė fushėn e rezervave ujore;

d) inspekton kontrollon pėrmbushjen e kėrkesave ligjore pėr materialet dhe produktet e ndėrtimit qė hidhen nė treg.

 

Neni 10

Detyrat e Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar

 

1. Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, gjatė ushtrimit tė pėrgjegjėsive tė parashikuara nė nenin 98/1 shkronjat  “a” dhe “b” , ē, d tė kėtij ligji, , Inspektoriati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar merr masat e mėposhtme: 

a) vendos gjoba ndaj personave pėrgjegjės nė nivel bashkie/komune/qarkukryeinspektorėve dhe inspektorėve tė inspektorateve ndėrtimore dhe urbanistike nė nivel bashkie/komune/qarku pėr veprime ose mosveprime nė kundėrshtim me parashikimet e dispozitave ligjore nė fuqi dhe nė pėrputhje me kėtė ligj;

b) u propozon organeve pėrkatėse marrjen e masave disiplinore ndaj kryeinspektorėve dhe inspektorėve tė inspektorateve ndėrtimore dhe urbanistike nė nivel bashkie/komune/qarku,personave pėrgjegjėsparashikuar pėrmendura pikėn shkronjėn “a” tė pikės 1 tė kėtij neni;

c) ushtron pėrgjegjėsitė dhe detyrat e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės/qarkut, tė parashikuara nė nenin 4 dhe 5 tė kėtij ligji pėr ndėrtimet nė zonat dhe objektet me rėndėsi kombėtare,e vecanta  tė pėrkufizura nė shkronjėnparagrafin “a” tė nenit 9 tė kėtij ligji;  nenit 

ē) paraqet pranė organeve pėrkatėse kėrkesėn pėr heqjen e licencės profesionale personale dhe tė shoqėrisė,  nė rast  tė ndėrtimit pa leje, si dhe nė rastet kur vėren shkelje tė kushteve teknike tė zbatimit, projektimit dhe shkelje tė masės sė pezullimit tė punimeve tė ndėrtimit;

d) pėrgatit kallėzimin penal pėr veprat penale tė vėna re gjatė ushtrimit tė kontrollit dhe e paraqet atė pranė organeve pėrgjegjėse, sipas legjislacionit nė fuqi.

2.  Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, gjatė ushtrimit tė pėrgjegjėsive tė parashikuara nė shkronjėn “d” nenit 9 tė kėtij ligji, merr masat e parashikuara nė dispozitat ligjore nė fuqi fushėn e produkteve tė ndėrtimit. pezullon tregtimin e materialeve tė ndėrtimit, qė kanė tė bėjnė me sigurinė e jetesės dhe tė shėndetit, pa certifikatė konformiteti

dh) Pėrgatisin kallėzimin penal me shkrim pėr veprat penale tė konstatuara gjatė ushtrimit tė kontrollit dhe e paraqesin atė pranė organeve pėrgjegjėse sipas legjislacionit nė fuqi.

3. Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, gjatė ushtrimit tė pėrgjegjėsive tė parashikuara nė shkronjėn “ē” nenit 9 tė kėtij ligji,  merr masat e mėposhtme:

a) vendos pėrmbushjen e detyrimeve ligjore nė fushėn e rezervave ujore;

b) vendos gjoba, sipas llojit tė shkeljeve tė dispozitave ligjore, nė fushėn e rezervave ujore dhe nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi;

c) paraqet pranė organeve pėrkatėse kėrkesėn pėr heqje tė licencės profesionale personale ose tė shoqėrisė, nė rast tė ndėrtimit pa leje, tė shfrytėzimit tė kundėrligjshėm tė inerteve, si dhe nė rastet kur vėren shkelje tė kushteve teknike tė zbatimit, projektimit dhe shkelje tė masės sė pezullimit tė punimeve tė ndėrtimit;

ē) vendos pezullimin e punimeve nė ndėrtim nė rastin kur njė afat kohor paraprak ėshtė i nevojshėm pėr marrjen e vendimit pėr pėrmbushjen e detyrimeve ligjore nė fushėn e rezervave ujore;

d) vendos  prishjen e ndėrtimit tė kundėrligjshėm;

dh) pėrgatit kallėzimin penal pėr veprat penale tė konstatuara gjatė ushtrimit tė kontrollit dhe e paraqet atė pranė organeve pėrgjegjėse, sipas legjislacionit nė fuqi.

 

Neni 11

KualifikimiArsimimi i kryeinspektorėve dhe inspektorėve tė inspektoratit ndėrtimor e urbanistik

 

Kryeinspektorėt e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik dhe personat e ngarkuar me tė njėjtat pėrgjegjėsi sipas kėtij ligji nė nivel bashkie/komune/qarku/kombėtar dhe inspektorėt e Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar duhet tė kenė arsimin e lartė tė nevojshėm profesional nė fushėn e inxhinierisė sė ndėrtimit, arkitekturės, urbanistikės, konstruksionit, transportit, teknologjisė sė materialeve, gjeologjisė, hidrogjeologjisė dhe mjedisit.

Personat e tjerė tėInspektorėt e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik ngarkuar pėr kontroll nė nivel bashkie/komune/qarku/kombėtar mund tė kenė arsimin e mesėm profesional nė fushėn e ndėrtimit.

 

Neni 12

Ushtrimi i kontrollit

 

Personat e ngarkuar pėr ushtrimin e pėrgjegjėsive dhe detyrave tė parashikuara nė kėtė ligj, kryeinspektorėt/inspektorėt kanė tė drejtė tė hyjnė dhe tė ushtrojnė kontroll nė mjediset ku kryhet ndėrtimi. Subjekti qė kontrollohet (sipas rastit, investitori, projektuesi, zbatuesi i punimeve, mbikėqyrėsi, kolaudatori, prodhuesi i materialeve tė ndėrtimit) dhe tė gjithė personat e tjerė tė pėrfshirė nė procesin e ndėrtimit janė tė detyruar tė ndihmojnė nė kryerjen e kontrollit, si dhe nė shqyrtimin e tė gjithė dokumentacionit tė nevojshėm.

Kryeinspektori/inspektori dhe personat e ngarkuar pėr kontroll duhet tė identifikohet me dokument zyrtar.

Gjendja e konstatuar gjatė kontrollit pasqyrohet nė procesverbalin pėrkatės. Mbajtja e procesverbalit ėshtė e detyrueshme nė ēdo rast kontrolli dhe nėnshkruhet si nga nga personi qė kontrollonkryeinspektori/inspektori qė kryen kontrollin, ashtu dhe nga subjekti i kontrolluar, kur ky i fundit ėshtė i pranishėm dhe nuk kundėrshton tė nėnshkruajė. Njė kopje e procesverbalit i jepet subjektit tė kontrolluar.

Kur subjekti i kontrolluar nuk pranon tė nėnshkruajė procesverbalin ose nuk ėshtė i pranishėm, ky fakt pasqyrohet nė procesverbal dhe i jepet njė kopje e procesverbalit brenda 5 ditėve nga data e kontrollit. Nėse identiteti dhe adresa e subjektit tė kontrolluar nuk dihen, njė kopje e procesverbalit tė konstatimit afishohet pėr 10 ditė nė vendpublikimet e bashkisė/komunės/qarkut pėrkatės dhe nė kantierin e ndėrtimit. Me kalimin e kėtij afati, vlerėsohet se subjekti i kontrolluar ėshtė njoftuar pėr rezultatin e kontrollit.

Brenda 5 ditėve nga njoftimi dhe marrja e kopjes sė procesverbalit, sipas parashikimeve tė kėtij neni, subjekti i kontrolluar ka tė drejtė tė paraqesė kundėrshtimet, pretendimet dhe dokumentacionin shoqėrues,pranė strukturės/organit pėrgjegjės pėr kontroll nė nivel bashkie/komune/qarku dhe Inspektoriatit Ndėrtimor e Urnistik Kombėtar, nė pėrputhje ne nenin 8/1 pika ē.

 

Neni 13

Dhėnia e sanksioneve vendimeve administrative dhe afatet

 

Brenda 10 ditėve nga marrja e kopjes sė procesverbalit ose e njoftimit pėr rezultatin e kontrollitmbarimi i afatit tė parashikuar nė paragrafin e fundit tė nenit 11 tė kėtij ligji,,  pasi shqyrtohen edhe pretendimet e subjektit tė kontrolluar, nėse janė paraqitur tė tilla, inspektorėt e struktura/organi pėrgjegjės pėr kontrollinspektoratit ndėrtimor e urbanistik bashki/komunės/qarkut/kombėtar nxjerrin vendimin pėr marrjen e masave pėrkatėse dhe dhėnien e sanksioneve administrative, i cili nėnshkruhet nga kryetari i njėsisė vendore.kryeinspektori.

Pezullimi i punimeve nė ndėrtim ka afat deri nė 10 ditė kalendarike. Inspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashki/komunės/qarkut/kombėtar Struktura/organi pėrgjegjės nė nivel bashkie/komune/qarku merr vendimin pėr shkeljen e konstatuar brenda afatit 10-ditor tė sipėrpėrmendur.

Vendimet e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik bashki/komunės/qarkut/kombėtar parashikojnė afate pėr zbatimin e tyre deri nė 90 60 ditė, kalendarike sipas llojit tė shkeljes. Pėrjashtimisht, vendimet pėr prishjen e ndėrtimit  kundėrligjshėm kanė afat deri nė 30 ditė kalendarike pėr zbatimin e tyre. 

 

Neni 14

Ankimi administrativ dhe gjyqėsor

 

Kundėr vendimit tė inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės/qarkut pėr marrjen e masave dhe dhėnien e sanksioneve administrative lejohet ankimi administrativ dhe gjyqėsor, sipas rregullave dhe afateve tė pėrcaktuara nė dispozitat  ligjore nė fuqi. Ankimi administrativ dhe gjyqėsor kundėr vendimit tė inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės/qarkut nuk pezullon ekzekutimin e tij.

Kundėr vendimeve tė Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar lejohet ankim i drejtpėrdrejtė nė gjykatė brenda 10 ditėve, duke filluar nga data e njoftimit tė vendimit.

 

Neni 13

Ankimi i drejtpėrdrejtė nė gjykatė i personit tė kontrolluar

Kundėr vendimit pėr marrjen e masave dhe dhėnien e sanksioneve administrative kryhet ankim i drejtpėrdrejtė nė gjykatė, brenda 10 ditė, duke filluar nga dita e njoftimit tė vendimit.

Ankimi nė gjykatėgjyqėsor kundėr vendimit tė bashkisė/komunės/qarkut dhe tė Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar nuk pengon pezullon ekzekutimin e tij.

Nė rast se, nė bazė tė vendimit pėrfundimtar tė formės sė prerė tė gjykatės, vendoset pranimi i padisė, i dėmtuari ka tė drejtė tė kėrkojė nga struktura/organiinspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės/qarkut/kombėtar qė ka dhėnė vendimin, dėmshpėrblimin pėr dėmin e shkaktuar.

 

 

 

 

Neni 14

Veprat  penale tė personave pėrgjegjės pėr kontroll  dhe masat ndaj tyre

Pėrsonat pėrgjegjės pėr kontroll dhe kryetarėt e njėsive vendore mbajnė pėrgjegjėsi penale, sipas legjislacionit nė fuqi, pėr mosushtrim kontrolli, shtrembėrimin e rezultateve tė kontrollit tė kryer ose shkeljen e afatit tė zbatimit tė vendimit qė sjellin si pasojė shpėrdorimin e detyrės si dhe shkatėrrimin, shpėrdorimin dhe pushtimin e tokės.  

 

Neni 15

Shkarkimi i kryetarit tė njėsisė vendore

 

Mosushtrimi nė mėnyrė korrekte i pėrgjegjėsive qė rrjedhin nga zbatimi i kėtij  ligji, qė cėnon interesin publik dhe lejon me dashje apo neglizhencė pasoja tė rėnda nė dėm tė interesave tė qytetarėve apo komunitetit, pėrbėn shkelje tė rėndė tė ligjit dhe shkak pėr shkarkimin e kryetarit tė njėsisė vendore. 

 

Neni 156

Kundėrvajtjet administrative tė kryeinspektorėve/inspektorėve personave pėrgjegjės pėr kontroll dhe gjobat

 

Veprimet ose mosveprimet e personave pėrgjegjės pėr kontroll nė nivelkryeinspektorėve/inspektorėve tė inspektoratit ndėrtimor e urbanistik nė nivel bashkie/komune/qarkubashkie komune/qarku e tė kryetarėve tė tyre,, si dhe tė inspektorėve tė Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, qė janė nė kundėrshtim me parashikimet e dispozitave tė kėtij ligji dhe tė legjislacionit nė fushėn e ndėrtimit, tė urbanistikės dhe tė rezervave ujore, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, pėrbėjnė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen me gjobė.

Kundėrvajtjet e mėposhtme administrative dėnohen me gjobė si mė poshtė:

1. Mosushtrimi i funksionit tė kontrollit tė territorit administrativ tė bashkisė/komunės, nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikės nė masėn 200 000 lekė.

2. Shtrembėrimi i rezultateve tė kontrollit nė fushėn e ndėrtimit, urbanistikės dhe rezervave ujore nė masėn 20150 000 lekė.

3. Mosrespektimi i afateve pėr marrjen e vendimeve tė parashikuara nė kėtė ligj nė masėn 20 000 lekė. 

4. Mosrespektimi i afateve tė zbatimit tė vendimeve tė parashikuara nė kėtė ligj nė masėn 150 000 lekė.  

5. Mosrespektimi i afatit pėr marrjen e vendimit pėr prishjen e objektit tė kundėrligjshėm nė masėn 20 000 lekė. 

6. Mosrespektimi i afatit tė zbatimit tė prishjes sė objektit tė kundėrligjshėm nė masėn 150 000 lekė.  

Gjoba vendoset me vendim tė Kryeinspektorit tė Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar. Kundėr vendimit tė masės sė gjobės mund tė bėhet ankim i drejtpėrdrejtė nė gjykatė brenda 10 ditėve pune, duke filluar nga data e marrjes sė njoftimit tė vendimit.

 

Neni 16

7Unifikimi i praktikave

 

Ministri pėrgjegjės nė fushėn e ndėrtimit dhe urbanistikėsKėshilli i Ministrave  i nxjerr udhėzimepropozon Kėshillit tė Ministravemerr vendim aktet nėnligjore  pėr unifikimin e praktikave tė inspektimit ndėrtimor e urbanistik nė ushtrimin e kompetencave tė tyre.

 

Neni 17

8Dispozitė kalimtare pėr transformimin e Policisė sė Ndėrtimit

 

1. Policia e Ndėrtimit transformohet nė Inspektorat Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar, me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji.

2. Struktura e Inspektoratit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar miratohet brenda tre muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji.

Deri nė daljen e urdhrit pėr strukturėn, Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar do tė funksionojė sipas strukturės ekzistuese. Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar dhe do tė ushtrojė pėrgjegjėsitė e strukturave/organit pėrgjegjės nė nivel inspektoratit ndėrtimor e urbanistik nė nivel bashkie/komune/qarku deri nė ngritjen e tyre. 

3. Inspektorati Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar transferon praktikat dokumentare administrative, tė cilat aktualisht janė nė shqyrtim dhe ndjekje nga Policia e Ndėrtimit pėr administrimin e ndjekjen nė vazhdim tė tyre nga bashkia/komuna/qarku pėrkatėsinspektorati ndėrtimor e urbanistik i bashkisė/komunės/qarkut.

 

Neni 18

9Krijimi i strukturave tė Inspektimit Ndėrtimor e Urbanistik bashkiak/komunal

inspektorateve ndėrtimore e urbanistike tė njėsive vendore

 

1. Brenda tre muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, kėshillat bashkiakė/komunalė marrin vendimin pėr ngritjen e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik pėrkatės, si dhe pėr delegimin nė qark tė pėrgjegjėsive dhe detyrave tė parashikuara nė kėtė ligj pėr bashkinė/komunėn, nė pėrputhje me nenin 6 tė kėtij ligji. Struktura, numri i punonjėsve dhe pagat e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė bashkisė/komunės miratohen brenda tė njėjtit afat 3-mujor nga kėshilli i njėsisė vendore, me propozimin e kryetarit pėrkatės.

2. Brenda 60 ditėve kalendarike nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, kėshillat nė nivel bashkie/komune janė tė detyruar tė miratojnė strukturat pėrgjegjėse pėr zbatimin e dispozitave tė kėtij ligji ose tė vendosin mbi bashkėpunimin/delegimin e pėrgjegjėsive nė zbatim tė nenit 6 tė kėtij ligji.

Kryetari i njėsisė vendore i propozon Kėshillit pėrkatės, brenda 20 ditėve kalendarike nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, strukturėn pėrgjegjėse pėr inspektimin ndėrtimor e urbanistik bashkiak/komunal ose mundėsinė  e bashkėpunimit/delegimit tė pėrgjegjėsive nė zbatim tė nenit 6 tė kėtij ligji.

Mosushtrimi i detyrimit ligjor tė parashikuar nė paragrafin b tė kėtij neni, qė cėnon interesin publik dhe lejon me dashje apo neglizhencė pasoja tė rėnda nė dėm tė interesave tė qytetarėve apo komunitetit, pėrbėn shkelje tė rėndė tė ligjit dhe shkak pėr shkarkimin e kryetarit tė njėsisė vendore. 

 

Kėshilli bashkiak/komunal mblidhet pėr tė marrė vendim mbi propozimin e bėrė nga kryetari i njėsisė vendore mbi strukturėn pėrgjegjėse ose bashkėpunimin/delegimin e pėrgjegjėsive  brenda 20 ditėve kalendarike nga dita e shuarjes sė afatit 20 ditor tė parashikuar nė pikėn b tė kėtij neni. 

Nė rast se Kėshilli bashkiak/komunal, nė mbledhjen e tij tė parė me kėtė qėllim, nuk e miraton strukturėn pėrgjegjėse ose bashkėpunimin/delegimin e pėrgjegjėsive, kėshilli duhet tė organizojė  mbledhjet e tjera deri nė miratimin e propozimit tė bėrė brenda 20 ditėve kalendarike nga dita e shuarjes sė afatit 20 ditor tė parashikuar nė pikėn d tė kėtij neni .

Mos miratimi i strukturės/organit pėrgjegjės pėr kontroll nga Kėshilli bashkiak/komunal brenda afatit maksimal tė parashikuar nė paragrafin e) tė kėtij neni pėrbėn shkelje tė rėndė tė ligjit dhe shkak pėr shpėrndarjen e parakohėshme tė Kėshillit nė fjalė.

Nė rastin e delegimit tė pėrgjegjėsive dhe detyrave, tė parashikuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, nga bashkitė/komunat nė qark, marrėveshja midis palėve duhet tė nėnshkruhet brenda afatit 3-mujor tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni. Kėshilli i qarkut merr vendimin pėr ngritjen e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė qarkutnga bashkitė/komunat nė qark ky i fundit duhet tė ndjekė procedurat dhe afatet e parashikuara nė kėtė nen pėr krijimin e Inspektoriatit Ndėrtimor e Urbanistik tė Qarkut. Afati 60 ditor fillon qė nga data e vendimit tė kėshillit bashkiak/komunal mbi delegimin e pėrgjegjėsive qė parashikohen nga ky ligjbrenda 2 muajve nga data e nėnshkrimit tė marrėveshjes.

3. Nė rast se me mbarimin e afatit 3-mujor, tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni, bashkitė/komunat nuk kanė zbatuar detyrimet ligjore tė parashikuara nė kėtė pikė, pėrgjegjėsitė dhe detyrat e kėtyre tė fundit, tė parashikuara nė nenet 4 dhe 5 tė kėtij ligji, sė bashku me funksionin e tyre  tė planifikimit urban dhe menaxhimit tė tokės, i transferohen qarkut, nė tė cilin njėsia vendore ėshtė pjesė pėrbėrėse. Brenda dy muajve nga data e mbarimit tė afatit 3-mujor tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni, kėshilli i qarkut merr vendimin pėr ngritjen e inspektoratit ndėrtimor e urbanistik tė qarkut.

 

Neni 1920

Shfuqizime

 

Ligji nr. 8408, datė 25.9.1998 “Pėr Policinė e Ndėrtimit”, i ndryshuar dhe tė gjitha aktet ligjore e nėnligjore qė bien nė kundėrshtim me dispozitat e kėtij ligji shfuqizohen.

 

Neni 201

Dispozitė e fundit

 

Ngarkohet Kėshilli i Ministrave pėr nxjerrjen e akteve nėnligjore nė zbatim tė neneve 8 dhe 16   kėtij ligji. 

 

Neni 212

Hyrja nė fuqi

 

Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

 

Shpallur me dekretin nr.5423, datė 23.7.2007 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu